Ամփոփվեցին  «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» մրցույթի արդյունքները
Հոկտեմբերի 12-ը «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» երիտասարդական միջազգային մրցույթի վերջին օրն էր: Օրվա ընթացքում փորձագետների խորհուրդը, որի կազմում ընդգրկված էին երեք ներկայացուցիչ Հայաստանից, մեկական Ռուսաստանից եւ Բելառուսից, ընտրում էին յուրաքանչյուր անվանակարգի լավագույն գաղափարը: ԱՊՀ երկրներից 50 հայտ էր  ներկայացվել, որից վեցը Հայաստանից: Ընդհանուր առմամբ՝ 12 անվանակարգերում հաղթողներ եղան. երկուսը Հայաստանը ներկայացնողները ստացան: Մասնավորապես, մեր երկրից հաղթող է ճանաչվել «Ուսանողի տուն» ծրագիրը, որի մասին «Սյունյաց երկրին» մանրամասներ ներկայացրեց ծրագրի համահեղինակ Դիանա Գալստյանը. ««Ուսանողի տունը» հովանավորվում եւ գործում է «Հզոր միտք» հասարակական կազմակերպության ներքո եւ ունի երկու գլխավոր նպատակ՝ ուսանողների կրթության ապահովումը ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերի միջոցով եւ կրթության տեսակետից համաչափ զարգացած մարզեր ունենալ»:
Մրցանակաբաշխության ավարտից հետո հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը միջոցառման վերաբերյալ իր խոհերը ներկայացրեց «Սյունյաց երկրին». «Ուրախ եմ, որ ԱՊՀ խորհրդի նիստը եւ «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» երիտասարդական միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլն անցկացվեց ոչ թե մայրաքաղաք Երեւանում, այլ հանրապետության երիտասարդական մայրաքաղաք Կապանում: Համաժողովին մասնակցում էին պատվիրակներ ԱՊՀ յոթ երկրից, եւ չնայած համավարակի հարուցած դժվարություններին, բացի Ղազախստանից, բոլորը ներկա էին, իսկ Ղազախստանը մասնակցեց հեռավար: Շատ կարեւոր էր, որ հյուրերը տեսնեին, թե ինչ երիտասարդություն ունենք Կապանում՝ Երեւանից այսքան հեռու: Ուղղակի կոչ եմ անում հանրապետության երիտասարդությանը զբաղվել նորարարությամբ, փորձեն գտնել մեր կյանքի տարբեր խնդիրների լուծումները՝ նորարարական մտքի կիրառմամբ, եւ դրանք առաջարկել պետությանը»:
Միջոցառումից տպավորված էին նաեւ հյուրերը: Յուլիաննա Ժագապարովան /Մոսկվա/ շնորհակալություն հայտնեց  Կապանի ղեկավարությունից՝ ջերմ մթնոլորտ ստեղծելու եւ անմիջականության համար: «Մենք այստեղից մեկնում ենք երախտագիտության զգացումը սրտներումս եւ անմոռաց տպավորություններով»: