Անտարբերության հրավառություն. երկրորդ ձմեռն է, ինչ հրդեհից տուժած չորս ընտանիք Խանածախում տուն չունեն, իսկ նրանց խնդրով ոչ ոք չի զբաղվում
16.01.2020 11:17
2018 թվականի սեպտեմբերի 9-ին՝ գիշերվա ժամը երկուսին բռնկված հրդեհից Գորիսի տարածաշրջանի Խանածախ գյուղի չորս ընտանիք զրկվեց տարիների չարչարանքով ձեռք բերած կայք ու գույքից, ամենակարեւորը՝  հարազատ օջախում ապրելու հնարավորությանից:
Հրո ճարակ էր դարձել նաեւ զոհված ազատամարտիկի հայր, 85-ամյա կենսաթոշակառու Հրանտ Բաղդասարյանի տունը: Վաստակաշատ մանկավարժը դիմել էր հանրապետության վարչապետին, ՀՀ պաշտպանության նախարարին (քանի որ զոհված ազատամարտիկի հայր է), Սյունիքի մարզպետներին, թիվ 12 ընտրատարածքի բոլոր վեց պատգամավորին, բայց ոչ մի արձագանք:
Պատահարին անդրադարձել էր նաեւ «Սյունյաց երկիր» թերթը (21 նոյեմբերի 2018 թ., N 28). «Ո՞վ պետք է զբաղվի Խանածախում հրդեհված չորս տան խնդրով. չէ՞ որ արդեն ձմեռ է, իսկ մարդիկ գլխի վար ծածկ չունեն» վերնագրով հրապարակմամբ: Բայց` քար անտարբերություն:
Իրողությունն այն է, որ երկրորդ ձմեռն է, սակայն հրդեհից տուժած ընտանիքներն ապրում են անորոշության մեջ, թե երբ ի վերջո գլխի վրա ծածկ կունենան, իսկ նրանց հրդեհից կիսավեր դարձած տներն անտարբերության հուշարձան են հիշեցնում:
Բայց մինչեւ ե՞րբ, եւ ո՞վ առաջինը ձեռք կմեկնի աննախադեպ պատահարից տնանկ դարձած ընտանիքներին ու անորոշության սրտմաշուկ զգացողություն ունեցող մարդկանց: