Արցախում պատրաստվում են եռատոնին
Մայիսի 9-ը ոչ միայն Մեծ հայրենական պատերազմում հաղթանակի, այլ Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման օրն է: Արցախում այդ օրն ամեն տարի յուրահատուկ են տոնում: Հոբելյանական տարեթվերին առանձնահատուկ շքեղ, մյուս դեպքերում՝ ավանդույթի համաձայն:
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն ասաց, որ այս տարի մայիսի 9-ին Արցախի Հանրապետությունում  կունենան ամենամյա ավանդական միջոցառումներ: «Օրը կմեկնարկի Ստեփանակերտի կենտրոնից դեպի հուշահամալիր ժողովրդական քայլերթով, որտեղ ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ կդրվեն և՛ Մեծ հայրենական պատերազմի, և՛ Արցախյան ազատամարտի զոհերի շիրիմներին, այնուհետև կրկին ժողովրդական քայլերթ կլինի դեպի Շուշի տանկ հուշարձանի մոտ, ապա սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին ծաղիկներ կդրվեն»,-ասաց նա:
Տոնին նվիրված՝ երեկոյան Ստեփանակերտում կլինեն համերգ և հրավառություն:
Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ ամեն տարի արտերկրից եռատոնի առիթով Արցախը նաև օտարերկրյա հյուրեր է ունենում: «Այս անգամ ևս կլինեն հյուրեր արտերկրից: Սպասվում են  նաև հյուրեր Հայաստանից և Սփյուռքից: Սպասում ենք, որ կլինեն նաև ՀՀ ղեկավարությունը, այլ քաղաքական գործիչներ և դեմքեր»,-ասաց նա:
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացրել են, որ մայիսի 9-ին Արցախ կմեկնի նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակից էլ հաղորդել են, որ Սերժ Սարգսյանը հարգանքի տուրք կմատուցի իրենց կյանքի գնով հաղթանակները կերտած հայորդիների հիշատակին, կայցելի իր մարտական ընկերների շիրիմներին, ինչպես նաև արցախցիների և Արցախում գտնվող բոլոր հայրենակիցների հետ կտոնի հաղթանակները:
Շուշիի ազատագրումը բեկումնային դարձավ ղարաբաղյան պատերազմում և նախանշեց հետագա հաղթանակների ուղին: Ուղիղ 27 տարի առաջ մայիսի 9-ի առավոտյան հայկական ջոկատները հաջողությամբ ավարտեցին ,Հարսանիք լեռներումե օպերացիան, որի արդյունքում ազատագրվեց հրաշագեղ Շուշին: ,Հարսանիք լեռներումե օպերացիայի արտասովոր անվանումը գալիս է նրանից, որ այդ ժամանակ պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը անիրագործելի էր համարում Կոմանդոսի և Սամվել Բաբայանի ներկայացրած Շուշիի ազատագրման մարտական պլանը, կարծում էր, որ նման օպերացիա իրականացնելը դեռ վաղ է ու պետք է դրան լավ պատրաստվել: Նրանք որոշել էին` Շուշին գրավելուց հետո լեռներում Վազգեն Սարգսյանի հարսանիքը կազմակերպել. այդպես էլ օպերացիան ստացել է ,Հարսանիք լեռներումե պայմանական անվանումը:
Ազատագրական գործողություններն իրականացվել են 4 ուղղությամբ միաժամանակյա հարձակումներով: Մայիսի  8-ի գիշերը` ժամը 2.30-ին` Քիրսի ռազմական դիրքերը գրավելուց և Լաչին-Շուշի ճանապարհը հսկողության տակ վերցնելուց հետո, հայկական զորքը մտնում է Շուշի, և մայիսյան հերթական լուսաբացին բերդաքաղաքի Սբ Ղազանչեցոց եկեղեցու ավերված գմբեթին արդեն ծածանվում էր հայոց հաղթական եռագույնը: Այն նորանկախ Հայաստանի պատմության ամենափառավոր էջերից է: Շուշիի ազատագրման մարտերում հայկական կողմն ունեցել է 57 զոհ, թշնամին՝ 250-300 սպանված, 600-700 վիրավոր, 13 գերի:
Մայիսի 9-ին նշվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակ պաշտոնապես ստեղծվել է 1992թ. մայիսի 5-ին, որով միավորվեցին դեռևս 1990թ. գործող անջատ ինքնապաշտպանական ռազմական միավորումները: