Ես կգամ ձուլվելու քեզ հետ, ես՝ քո վտակը:
Եվ կգտնեմ ես իմ հարությունը,
Փորձում եմ գտնել մեր նմանությունները
Եվ ինձ հուսադրել:
Եվ այժմ, երբ չկա Աղվանը, ակամա ուզում  ես պատկերացնել, թե ի՞նչ ընթացք կունենար նրա ստեղծագործական կյանքը, ի՞նչ հանգրվանի կհասներ նրա պոեզիան:
Վաղամեռիկ պոետ-ազատամարտիկի բանաստեղծությունները մահվանից հետո ամփոփվեցին «Տապանագիր» (բանաստեղծ Թադեւոս Տոնոյանի առաջաբանով եւ խմբագրումով,1994 թ.) ու «Սեր եւ խաչ» (բանաստեղծ Իգնատ Մամյանի առաջաբանով, 1997թ.) ժողովածուների մեջ, որոնց համար արժանացավ Հայաստանի գրողների միության Եղիշե Չարենցի անվան մրցանակի:
Հետմահու վաղամեռիկ բանաստեղծին ընդունել են Հայաստանի գրողների միության շարքերը:
«Չկրակված փամփուշտներ». այսպես է կոչվում Արցախյան պատերազմի մասնակից, բեմադրիչ Սամվել Թադեւոսյանի ֆիլմը նահատակ պոետ-մարտիկի մասին, որի հիմքում ընկած են մարտական գործողությունների ժամանակ նկարահանված փաստագրական նյութը, ինչպես նաեւ եղբոր՝ Աշոտ Մինասյանի՝ Աղվանին հասցեագրված «Չուղարկված նամակները»:
Կապանում 2006 թվականին տեղի ունեցած շնորհանդեսի ժամանակ, կինոնկարի բեմադրիչ Սամվել Թադեւոսյանն ասել . «Ֆիլմի կենտրոնական դեմքն Աղվան Մինասյանն է, ով շատ երիտասարդ տարիքում զոհվեց՝ այս կատարելությունից հեռու աշխարհին հմայք հաղորդելով, փայլ տալով մեր տանուլ տված կենսագրությանը, մեր ողնաշարն ուղղեց իր փառքով, իր վարքով ապացուցեց, որ ավելի հզոր բաներ կան այս աշխարհում, քան ողորմելի ու տկար ապրելը»:
...Այժմ եւս չարագուշակ ամպեր են կուտակվել Արցախ եւ Հայաստան աշխարհի վրա, մեր ոխերիմ հարեւանների մեջ կրկին զարթնել է արյուն թափելու՝ անցյալ դարասկզբի բնազդը: Եթե կենդանի լիներ, անշուշտ, առաջնագիծ կշտապեր իր հրամանատար եղբոր՝ Աշոտ Մինասյանի առաջնորդությամբ՝ «Սիսական» գնդի կազմում:
Բայց, ավաղ, անցյալ ժամանակով ենք շնորհավորում նրա 50-ամյա հոբելյանը, որի կեսն անգամ չապրեց երկրային կյանքով: Կռվեց ու զոհվեց՝ համալրելով մեր վաղամեռիկ պոետների շարքը ...
Ստորեւ՝ Աղվան Մինասյանի բանաստեղծություններից երեքը: