Դատախազությունը միջնորդեց նոր մեղադրանք առաջադրել Ռոբերտ Քոչարյանին
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Սարգիս Պետրոսյանը մերժեց ինքնաբացարկի միջնորդությունը, որ ներկայացվել էր երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից։
Դատավոր Պետրոսյանը 2018-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում եղել էր «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու։ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանի խոսքով՝ Պետրոսյանի մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներին կասկածներ է հարուցում նրա անկողմնակալության վերաբերյալ։
«Ես եղել եմ կուսակցության անդամ մի քանի ամիս՝ պայմանավորված թեկնածու առաջադրվելու հանգամանքով։ Երբևէ քաղաքական պաշտոն չեմ զբաղեցրել, իմ ընդգրկվածությունը եղել է միայն իրավաբանական գիտելիքներս ծառայեցնելու նպատակով»,- դատարանում հայտարարեց Սարգիս Պետրոսյանը։
Ռոբերտ Քոչարյանն արձագանքեց՝ եթե եղել է նախընտրական ցուցակում, քաղաքական պաշտոնի հայտ է ներկայացրել, ուրեմն զբաղվել է քաղաքականությամբ։ Այնուհանդերձ, Սարգիս Պետրոսյանը մերժեց ինքնաբացարկի միջնորդությունը։
Դատաքննության ընթացքում դատախազները միջնորդեցին նոր մեղադրանք առաջադրել Ռոբերտ Քոչարյանին, Յուրի Խաչատուրովին, Սեյրան Օհանյանին՝ պաշտոնատար անձի կողմից ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու, անցնելու հոդվածով։
***
2018-ի հուլիսի 26-ին Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանին մեղադրանք առաջադրվեց Մարտի 1-ի կամ Սահմանադրական կարգի տապալման գործով։ Գործը վերաբերում էր 2008-ի մարտի 1-ի արյունալի իրադարձություններին։ Քոչարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել երկու հոդվածով. առաջինը՝ այլ անձանց հետ սահմանադրական կարգի տապալում, որը Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածն էր և հետագայում ճանաչվեց հակասահմանադրական, երկրորդը՝ 3 մլն դոլար կաշառք վերցնելու հոդվածը, որը դեռևս քննվում է։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Քոչարյանը 2008-ի փետրվարին, երբ Ազատության հրապարակում խաղաղ ցույցեր էին, բանակի հրամանատարական կազմի հետ քննարկել է ներքաղաքական հարցեր։ Այնուհետև ստորագրվել է ՊՆ-ի «0038» հույժ գաղտնի հրամանը, զինծառայողներ են Երևան բերվել, և նրանք ցույցերը ցրելու վարժանքներ են իրականացրել։ Բացի Քոչարյանից, գործով անցնում են նաև այդ ժամանակ բարձր պաշտոններ զբաղեցնող Սեյրան Օհանյանը, Յուրի Խաչատուրովը և Արմեն Գևորգյանը։
Այս գործը դատարան է մտել 2019-ի ապրիլին։ Քննության ընթացքում դատարանը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ պարզելու ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի սահմանադրականության հարցը։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 2021-ի մարտի 26-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածը ճանաչել է ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր։ Այս հիմքով պաշտպանները միջնորդել են կարճել գործը, իսկ Աննա Դանիբեկյանը բավարարել է այդ միջնորդությունը։
Այնուհետև մեղադրող կողմը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել։ Հետագայում գործն ուղարկվել է Վճռաբեկ դատարան։ Գործով պայմանավորված՝ այս ատյանը դիմել է ՍԴ՝ պարզելու այս անգամ էլ Քրեական դատավարության օրենսգրքի հոդվածներից մեկի սահմանադրականության հարցը։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի՝ 2024-ի հուլիսի 22-ի որոշմամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309.1-ին հոդվածի 3-րդ մասը ճանաչվել է ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող այն մեկնաբանությամբ, որ Սահմանադրական դատարանի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի այն նորմը, որով որակվել է ամբաստանյալին մեղսագրվող արարքը, Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր ճանաչվելիս մեղադրողը կարող է մինչև դատարանի՝ խորհրդակցական սենյակ հեռանալը փոխել ամբաստանյալին առաջադրված մեղադրանքը։
Սահմանադրական դատարանի վերջին որոշման հիման վրա Վճռաբեկ դատարանը գործը բեկանել էր ու ուղարկել նոր քննության։