Դեղերի գրանցումը, պետական մրցակցող ընկերության բացակայությունը հանգեցրել են դեղերի 2-4 անգամ բարձր գների. Բագրատյան
Դեղերի գրանցումը, պետական մրցակցող ընկերության բացակայությունը եւ դրամի փոխարժեքի պահումը հանգեցրել են դեղերի 2-4 անգամ բարձր գների: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը:
«Կառավարության գործունեությունը ներկայացնում է մակրոտնտեսական եւ արտադրատեխնոլոգիական խնդիրների ու հարցերի ամբողջություն։ Խնդիրը մեկից ավելի հարցեր պարունակող էությունն է։ Մեր համոզմամբ ներկայիս կառավարությունը մակրոտնտեսական քաղաքականության մասով 5 տարում պետք է լուծեր շուրջ 80-90 խնդիր եւ 550-600 հարց (այսպես ասած, մակրոտնտեսական ստարտափ)։ Դրանք, սակայն, հիմնականում ձեւակերպված չեն։
Այսպես, օրինակ, կարեւորագույն ստարտափ է դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի դերակատարման ճշգրտումը։ 2016-ի մայիսի 17-ի դեղերի մասին օրենքի 16-րդ հոդվածի 5-րդ ենթակետով ՀՀ-ում արտադրվող կամ ՀՀ ներմուծվող ցանկացած դեղ պետք է գրանցվի։ Մինչեւ հիմա ՀՀ ինչպես նախկին, այնպես ներկայիս կառավարությունները չեն բացատրել, թե ի՞նչ կարիք կա գրանցելու ասենք ՌԴ-ում կամ Գերմանիայում գրանցված դեղերը։ Ըստ իս, դրանք պետք է ավտոմատ գրանցվեն եւ դա կարող էր անել, ասենք, առողջապահության նախարարի քարտուղարուհին։
Գրանցել պետք է միայն հայկական ծագման դեղերը, եւ այն ոչ հայկական դեղերը, որոնք իրենց երկրում գրանցված չեն, կամ էլ վստահելի չեն։ Դեղերի այս անհասկանալի գրանցումը, պետական մրցակցող ընկերության բացակայությունը եւ ԿԲ կողմից դրամի փոխարժեքի պահումը հանգեցրել են եվրոպական միջինի, ՌԴ, Ուկրաինայի եւ Վրաստանի համեմատ դեղերի 2-4 անգամ բարձր գների, կոռուպցիայի, կաշառակերության։
Այսպես, «Յանումետ» դեղամիջոցը Երեւանում արժե 52 դոլար, իսկ Կիեւում՝ 33 դոլար, Լանդուս գրիչը՝ համապատասխանաբար 21 եւ 8.5 դոլար, Ամարիլ դեղատեսակը՝ 8.5 դոլար եւ 4 դոլար, ճնշում չափող կասաավտոմատ սարքը՝ 56 դոլար եւ 16 դոլար։ Այ սա հիանալի մակրոտնտեսական ստարտափ է եւ կարելի է լուծել 6 ամսում»: