«Երեկոն Ուբակի արվեստանոցում»
Արվեստի տեսաբաններից մեկն է ասել, թե գեղանկարի գլխավոր արժանիքն այն է, որ տոն լինի աչքի համար։ Գեղանկարիչ Ռուբեն Կոստանդյանի (Ուբակ) արվեստանոցում տոն է ոչ միայն աչքի համար, այլ մտքի, հոգու եւ այսպես շարունակ։ Նորոգված արվեստանոցն ավելի շատ պատկերասրահ է հիշեցնում։  Երկու տարի առաջ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի փոխտնօրեն Աշոտ Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ այստեղ մի հետաքրքրական միջոցառում կազմակերպվեց՝ «Երեկոն Ուբակի արվեստանոցում»։ Նպատակն էր Կապանում ստեղծել մի այնպիսի վայր, որտեղ քաղաքի արվեստագետները հանդես գան կատարումներով, ներկայացնեն իրենց խոհերը, մտահղացումները, ինչու չէ՝ նաեւ բանավիճեն։
- Մի խոսքով՝ այս նախաձեռնությամբ փորձում ենք լրացնել այն բացը, որը գոյացել է մայրաքաղաքից հեռու լինելու հետեւանքով։ Հարթակի բացակայության պատճառով՝ շատերը չեն կարողանում լիարժեք ներկայանալ։
-Իսկ ինչու՞ հատկապես այս արվեստանոցը։
- Արվեստանոցի  զբաղեցրած տարածքը կարելի է որպես  համերգասրահ օգտագործել, մանավանդ որ առկա է դաշնամուր: Եթե քաղաքի մյուս գեղանկարիչների արվեստանոցներում նման պայմաններ լինեին, հաճույքով այնտեղ եւս կկազմակերպեի, - երեկոյից առաջ «Սյունյաց երկրին» փոխանցում է Աշոտ Խաչատրյանը:
Նախաձեռնությունը շարունակական պիտի լիներ՝ ամեն տարի, սակայն 2020 թվականի պատուհասները՝ թագավարակ, պատերազմ, շատ բան հետին պլան մղեցին, եթե չասենք վիժեցրին․․․
Ինչեւէ, մայիսի 2-ին, Աշոտ Խաչատրյանի գործուն նախաձեռնությամբ, Ուբակի արվեստանոցում գույների խաղի հետ  երաժշտությունն էր թեւածում։ Երեկոն սկսվեց Յոհաննես Բրամսի «Ռապսոդիա սոլ մինոր» ստեղծագործության կատարումով, որը հնչեցրեց դաշնակահարուհի  Աստղիկ Գրիգորյանը։
Հաջորդաբար հնչեցին Գեղունի Չթչյանի, Էդվարդ Բաղդասարյանի Էնրիկո Գրանադոսի, Ֆրանց Շուբերտի, Աստոր Պյացոլայի ստեղծագործությունները, Աշոտ Խաչատրյանի (թավջութակ), Հասմիկ Մարտիրոսյան (վոկալ), Արմենուշ Հովհաննիսյանի (ջութակ), Լիաննա Ստեփանյանի (դաշնամուր), Վիգեն Հովհաննիսյանի (կլառնետ) կատարմամբ: Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի դերասանուհի Նատալյա Բաղդասարյանը հանդես եկավ ասմունքով (Ավ. Իսահակյան, Եղ. Չարենց):
Որոշ կատարումներ նվիրվեցին հայ երգեհոնային երաժշտության հիմնադիր Վահագն Ստամբոլցյանի, հանրահայտ թավջութակահարուհիՄեդեա Աբրահամյանի, Կապանի հոգեւոր հովիվ տեր Վահան քահանա Հեբոյանի հիշատակին։ Իսկ «Խաչագողի հիշատակարանը» ֆիլմից մեղեդին, որ հնչեցրին Վիգեն Հովհաննիսյանը (դուդուկ) եւ Աշոտ Խաչատրյանը (թավջութակ), նվիրվեց Արցախյան բոլոր ազատամարտերի զոհերի հիշատակին․․․
Երեկոյին ներկա էին նաեւ արվեստի քոլեջի դասախոսներ, գեղանկարիչ Աննա Ղուկասյանը եւ պարուսույց Թամարա Ստեփանյանը, ինչպես նաեւ Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի գեղարվեստական տնօրեն Տիգրան Աթայանը, գեղարվեստական ղեկավար Իշխան Ղարիբյանը, ովքեր հնչեցրին  Տիգրան Աթայանի հեղինակային երգերը:
Միջոցառումը եզրափակվեց Դմիտրի Շոստակովիչի «Վալսով»։
Երաժշտական կատարումներն ընդմիջվում էին հնչող ստեղծագործության վերաբերյալ մեկնաբանություններով, մտերմիկ խոսք ու զրույցով․․․