Հայաստանով անցնող միջանցքը, ամենայն հավանականությամբ, կգտնվի թուրքական ազդեցության տակ. ռուս փորձագետ
Մի շարք երկրներում, ցավոք, նաեւ Հայաստանում մեծ խանդավառություն չկար այն հարցում, որ Ռուսաստանն ինչ-որ կերպ վերահսկեր Հայաստանով լոգիստիկ ճանապարհը Նախիջեւանի եւ Ադրբեջանի հիմնական տարածքի միջեւ։ Այս մասին հունիսի 12-ի քննարկման ժամանակ ասել է Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի Ռազմական էկոնոմիկայի եւ ռազմավարության ինստիտուտի գիտական ղեկավար Դմիտրի Տրենինը։
«Այստեղ, նախ եւ առաջ, Թուրքիայի շահն է։ Ես չեմ կարծում, թե այդ երթուղին հսկայական տնտեսական նշանակություն կունենա, բայց այն կունենա աշխարհաքաղաքական նշանակություն, ռազմավարական նանակություն, անշուշտ, ի շահ Թուրքիայի։
Այսօրվա դրությամբ դինամիկան Թուրքիայի օգտին է։
Ներկա պահին այդ միջանցքը, ամենայն հավանականությամբ, իրապես կգտնվի թուրքական ազդեցության տակ, ընդ որում՝ ԱՄՆ-ը հանդես կգա որպես իբր անկախ, իբր բարեկամական երկիր երկու կողմերի համար, բայց իրականում Թուրքիայի գերակա շահերի գոտում ԱՄՆ-ը Անկարային գործողությունների ազատություն է տրամադրում։
ԱՄՆ-ին բնավ ձեռնտու չէ կանգնել Թուրքիայի ճանապարհին. Ամերիկայի համար Թուրքիան կարեւոր է այլ ուղղություններում»,- նշել է փորձագետը։