Հերթական վճարումների օրերը կհետաձգվեն առանց տույժ-տուգանքների՝ վճարունակության խնդիր ունեցող արցախցիների համար
Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները ՀՀ տեղափոխվելուց հետո էլ կանգնած են ֆինանսական ու ապրուստ վաստակելու մեծ խնդիրների առջև: Դրան գումարվել է նաև դեռևս Արցախում հայաստանյան բանկերի մասնաճյուղերում գրավադրած ոսկեղենի վճարման պարտավորությունը:
Նրանք տարբեր լատվամիջոցներում, սոցիալական ցանցերում, ինչպես նաև 168.am-ին տված հարցազրույցներում բարձրացրել են առկա բարդ խնդիրը և նաև այն, որ իրենք այս պահին վճարունակ չեն վերցրած վարկերը մարելու կամ տույժ-տուգանքները վճարելու: Իսկ վարկեր վերցրել են գրավադրված ոսկեղենի դիմաց: Եվ այսօր եթե հնարավորություն ստեղծվի ոսկեղենը վերցնել բանկերից, նրանք մասամբ կկարողանան լուծել իրենց առջև կանգնած խնդիրը: Արցախցիների մի մասին ոսկեղենը վերադարձվել է՝ առանց փոխհատուցման: Սակայն այս ընթացքում արցախցիները, մասնավորապես մեզ հետ հարցազրույցում, մի զարմանալի տեղեկություն փոխանցեցին, որ իրենց ոսկեղենն Արցախից Հայաստան տեղափոխելու ճանապարհին անհասկանալի և անհայտ հանգամանքներում «անհետացել, կորել է»:
Իհարկե, հայաստանյան որոշ բանկեր խնդրի լուծման իրենց տարբերակն են առաջարկում, օրինակ, փորձում են երկկողմանի ձեռնտու բանակցության մեջ մտնել արցախցիների հետ՝ հետագայում վարկային գումարի վճարումը ստանալու նպատակով:
Ավելի վաղ անդրադարձել էինք Արցախից բռնի տեղահանված Հայիրյանների խնդրին:
Երկու անչափահաս և երրորդի ծնունդին սպասող Աքսաննա Հայիրյանն անգամ ամենատարրական պարագաները չէր կարողացել ձեռք բերել նորածին երեխայի համար: Հայբիզնեսբանկը, որի շահառու են Հայիրյանները, հրաժարվել էր անհատույց վերադարձնել ոսկեղենը, վստահեցնում են նրանք:
168.am-ը հարցում էր ուղարկել բանկ՝ խնդրի վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու նպատակով: Պարզաբանմամբ մեզ հայտնել էին, որ բանկն այս պահին ոսկեղենը վերադարձնելու քաղաքականություն չի որդեգրել:
«Բանկում գրավադրված ոսկե իրերն Արցախի Հանրապետությունից տեղահանված հաճախորդներին անհատույց վերադարձնելու մեխանիզմի կիրառման համար Բանկն ակնկալում է ՀՀ պետական իրավասու մարմինների համապատասխան որոշումը»,- մանրամասնել էին պատասխանում:
Ինչ վերաբերում է ոսկե իրերի համար նախատեսված վճարումներին՝ բանկից հայտնել են, որ Արցախից բռնի տեղահանված ու ՀՀ տարածքում վճարունակության խնդրի առջև կանգնած մեր հայրենակիցների համար բանկը մշակել է հերթական վճարումների հետաձգման ծրագիր:
«Ծրագրից արդեն օգտվել ու շարունակում են օգտվել Արցախի Հանրապետությունից տեղահանված բազմաթիվ քաղաքացիներ: Ծրագրից օգտված քաղաքացիների նկատմամբ, ծրագրի գործողության ընթացքում ժամկետացման դեպքում չեն հաշվարկվում և չեն կիրառվում պայմանագրով նախատեսված տույժեր, տուգանքներ: Նշված պայմանները կիրառվում են նաև ոսկե իրերի գրավադրմամբ վարկերի նկատմամբ»:
Հայբիզնեսբանկը (AMIO) մեզ փոխանցած պատասխանում անդրադարձել էր նաև ֆորսմաժորային իրավիճակում բանկի որդեգրած քաղաքականությանը:
«Բանկի՝ վարկային պայմանագրով ֆորսմաժորային իրավիճակների դեպքում, ինչպիսին է պատերազմը, նախատեսված է պայմանագրի կողմերի հետագա քայլերի համաձայնեցման հնարավորություն, ինչի նպատակով ներկայումս Բանկը նախատեսում է վարկառուների հետ բանակցություններ՝ վարկերի վերակառուցման կամ վերաֆինանսավորման նպատակով»:
Միևնույն ժամանակ, բանկը հավաստիացրել է, որ վարկային պարտավորություններն անխոչընդոտ շարունակելու են գործել այն վարկառուների համար, ովքեր ունեն գրանցված աշխատանք՝ ՀՀ տարածքում: