Իմ ընկեր Մխիթար Հայրապետյանին՝ դեռ մոտ չէ իրիկնաժամը, դեռ անելիք ու ասելիք  ունեք
Գրեթե շաբաթը մեկ այցի եմ գնում հայրենի Հարժիս. դա ինձ համար, կարծեք, ուխտագնացության պես մի բան է դարձել: Գնում եմ ուժ առնելու նրա հողուջրից, իմ մանկության կածաններից: Գնում եմ արած-չարածս պարզաջրելու, իմացած-չիմացածս նժարելու այն մարդկանցից քաղած իմաստություններից, ովքեր, ավաղ, այլեւս չկան:
Բայց եւ, բարեբախտաբար, կան արժանահարգ մարդիկ, ովքեր շարունակում են գյուղի բազմադարյա ավանդույթները, ովքեր տեր են մեր ազգային-քրիստոնեական արժեքներին, ովքեր պահում-պահպանում են գյուղի՝ սերունդների ջանքերով հյուսված դիմագիծը, որոնց ջանքով հայի անմահության համ ու հոտն է իշխում օրհնյալ այդ եզերքում:
Այդ մարդկանցից է Մխիթար Հայրապետյանը, ում 70-ամյակը լրանում է այսօր:
Դեռեւս գյուղի դպրոցի բարձր դասարաններում սովորելիս՝ շատերս էինք ձգտում ընդօրինակել նրան, ով արդեն դպրոցն ավարտել էր բարձր առաջադիմությամբ, ստացել բարձրագույն կրթություն եւ սովորում էր ասպիրանտուրայում:
Հետո (ի տարբերություն շատերի) վերադարձավ գյուղ եւ ագրոնոմ-գիտնականի մասնագիտությամբ ծառայեց իր բնօրրանին:
Անկախության տարիներին, երբ արդեն լուծարվեց գյուղի պետական տնտեսությունը, նրա փորձն ու գիտելիքները շարունակեցին օգտագործել տարածքային ու տեղական իշխանությունները:
Կարողացավ գյուղացիական անհատական տնտեսություն հիմնելու եւ խելամիտ կազմակերպելու ուսանելի օրինակներ ցույց տալ, համագյուղացիներին օգտակար լինելու կյանքով ապրել:
Եվ այդպես՝ մինչեւ այսօր….
Ու այդ ամենի շնորհիվ է, որ Գորիսի ու Սիսիանի տարածաշրջաններում դաշտավարության ոլորտի լավագույն մասնագետի համբավ է ձեռք բերել:
Միեւնույն ժամանակ՝ առավել գնահատելի է մարդկային, ընկերական հարաբերություններում նրա պահվածքը, գյուղի՝ շատ-շատ դեպքերում դեռեւս կուսական, անարատ հարաբերությունները կրելու եւ պահպանելու նրա ձգտումը:
Ոչ մի դեպքում չաղարտվեց, քանիցս ցեխոտված միջավայրը ոչ մի դեպքում չկարողացավ նրան ներքաշել իր ջրապտույտի մեջ: Եվ մնաց գյուղի գեղեցիկ ավանդույթների, մարդկային բարի հարաբերությունների արթուն ժամապահը խառնափնթոր մեր օրերում:
Նաեւ գեղեցիկ ընտանիք է ստեղծել, լավ ծնողի ու պապիկի պատվանդան բարձրացել: Ու հարգելի ծնողներից ժառանգված ավանդույթով կարողացել է պահել օջախի բարձր անունը:
2020-ի աշնանից, անտարակույս, բոլորիս սրտի վրա ամպ է նստած: Բայց երբ (նման իրավիճակում) ուժ ենք գտնում մեր մեջ եւ միմյանց ծնունդ շնորհավորում, տոնական միջոցառումներ կազմակեպում, ուրեմն վերհառնելու ենք ազգովի եւ անպայման շարունակելու ենք մեր երթը դեպի ապագա:
Իսկապես, քանի-քանի հոգեվարք ենք մերժել ազգովի եւ մերժելու ենք դեռ: Քանի-քանի անգամ ենք անկումից փրկվել եւ ամենատարբեր ցավերին դիմացել:
Եվ այդ ամենը շնորհիվ մարդու, հայի, հայրենի քարափների նվիրյալի այն տեսակի, որի մերօրյա կրողներից է Մխիթար Խաչատուրի Հայրապետյանը:
Ծնունդդ շնորհավոր, իմ լավ բարեկամ եւ ընկեր:
Քեզ՝ առողջություն, հաջողություններ:
Եվ, իհարկե, շնորհակալություն քո սպասված լինելության համար. երբ գյուղ եմ այցելում՝ գիտեմ, որ այնտեղ դեռ ինձ սպասողներ կան, որոնց թվում նաեւ դուք եք: