Կապանի պատմության մեջ դերակատարում ունեցած կանայք
Կանանց միամսյակի կապակցությամբ Կապանի երկրագիտական թանգարանը հանդես եկավ ցուցադրությամբ՝ «Կանայք Կապանի պատմության մեջ և առօրյայում» խորագրով։ Առանձին վահանակները պատմում էին կանանց ներդրման մասին կրթության, բժշկության, մշակույթի, արտադրության մեջ։ Առանձին վահանակ էր հատկացված հերոսածին մայրերին, Կապանա տան ազնվազարմ կանանց՝ Փառանձեմ, Շահանդուխտ, Կատրանիդե, ովքեր հանդես են եկել շինարարական աշխատանքներով: Ցուցադրանքում ներկայացված էր մոտ 300 ցուցանմուշ թանգարանի հնագիտության, ազգագրության, լուսանկարների և փաստաթղթերի ֆոնդերից։
Ուշագրավ շատ փաստեր կարելի է քաղել վահանակներից, օրինակ, երբ Հայրենական մեծ պատերազմի լուրը հասավ Կապան, հայրենիքի փրկության գործին անմասն չմնացին կանայք և աղջիկները: Հայտնվեցին առաջին կամավորները: Իսկ ովքեր մնացին Կապանում, փոխարինեցին ամուսիններին: Կապանի պղնձահանքում աշխատանքի անցավ ավելի քան 350 կին: Նրանցից ավելի հայտնին Սաթիկ Համբարձումյանն էր: Փոխարինելով պատերազմ մեկնած ամուսնուն, հանք մտավ՝ ընտրելով կնոջ համար բավականին ծանր՝ պայթեցնողի մասնագիտությունը, միայնակ մեծացնելով երկու զավակներին:
Մինչ ցուցադրանքին ծանոթանալը բացման խոսքով հանդես եկավ թանգարանի տնօրեն Ալյոշա Հայրապետյանը, ապա ելույթ ունեցավ «Նապատ» նվագախումբը՝ հնչեցնելով ազգագրական-հայրենասիրական երգեր: Իսկ ջութակահար Յուրի Բաղդասարյանի հնչեցրած ախորժալուր մեղեդիների ներքո թանգարանի այցելուները ծանոթացան ցուցադրանքին: Միջոցառումն ավարտվեց սարի ծաղիկներից պատրաստված թեյ ու քաղցրավենիք ըմբոշխնելով: