Կապանի պետթատրոնի շենքի պատին փակցվեց Գալյա Նովենցի և Երվանդ Ղազանչյանի միասնական հուշատախտակը
«Ինստիտուտն ավարտելուց հետո առաջին թատրոնը, որտեղ աշխատել եմ և ունեցել հաջողություններ և անհաջողություններ, եղել է Կապանի Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը: Այստեղ երկար չեմ աշխատել, թեպետ հասցրել եմ ինչ-որ դերեր խաղալ, ինչ-որ չափով ինձ հաստատել»-հուշերում գրել է Գալյա Նովենցը:
Բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո գրեթե ամբողջ կուրսով՝ ամուսինը՝ Երվանդ Ղազանչյանը, Արծրուն Քոչարյանը, Գուժ Մանուկյանը, էլի տաղանդավոր մարդիկ եկան և ապրեցրին Կապանի թատրոնը:
Համարյա ամեն օր գյուղերում ներկայացումներ էին խաղում, ժողովուրդն ապրում էր թատրոնով, նաև ըստ ամենայնի գնահատում դերասանների խաղը:
Եվ հիմա եկել է գնահատանքի պահը: Հուլիսի մեկին Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի շենքի պատին մշտական գրանցում՝ ստացավ ՀՀ ժողովրդական արտիստներ Գալյա Նովենցի և Երվանդ Ղազանչյանի միասնական հուշաքանդակը (ճարտարապետ՝ Վարդան Հարությունյան, քանդակագործ՝ Հայկ Թոքմաջյան): Այն բացելու պատիվը  վերապահվեց դերասանների որդուն՝ Հայաստանի թատերական գործիչների միության  նախագահ Հակոբ Ղազանչյանին և   Կապանի համայնքապետի տեղակալ Գոռ Թադևոսյանին:
Հ.Ղազանչյանը հուշատախտակի բացման խոսքում նշեց, որ իր ծնողները աննկարագրելի սիրով էին համակված Կապանի հանդեպ և այդ սերը փոխանցեցին իրեն. « Կարծում եմ այս հուշատախտակը միայն այսօրվա համար չէ, այլ ապագա սերունդների: Կասկած չունեմ, որ հետագայում մարդիկ, անցնելով այստեղով, կարդալով այդ անունները, կհետաքրքրվեն թատրոնի պատմությամբ, թատրոնի անցյալով: Եթե մենք մեր հոգու խորքում հավերժ չպահենք անցյալը, ոչ մի ապագայի չենք հասնի»: Վերջում նա երախտագիտություն հայտնեց Կապանի համայնքի ղեկավարի ավագանուն, որ առանց բյուրոկրատական քաշքշուկների որոշում կայացրեց, որ թատրոնի շենքի պատին հուշատախտակ պիտի տեղադրվի: