Ղրղզստանը մտադիր է Ղազախստան ուղարկել 150 խաղաղապահ ու զինտեխնիկա. սպասում են խորհրդարանի հաստատմանը. Տաշիև
Ղրղզստանը մտադիր է ՀԱՊԿ  զորքերի կազմում Ղազախստան ուղարկել 150 խաղաղապահ: Այսօր երկրի խորհրդարանի նիստում այս մասին ասել է փոխվարչապետ Կամչիբեկ Տաշիևը։
«Մենք նախատեսում ենք ուղարկել 150 զինծառայող և 19 միավոր տեխնիկա»,- հայտնել է նա:
Ղրղզստանից Ղազախստան խաղաղապահներ ուղարկելու համար անհրաժեշտ է խորհրդարանի հաստատումը։ Օրենքի համաձայն՝ 90 օրենսդիրներից առնվազն վաթսունը պետք է քվեարկեն զորք ուղարկելու օգտին, երեկ քվորում ապահովել չի հաջողվել:
Հիշեցնենք՝ այս տարվա առաջին օրերը խիստ լարված ու ոչ բարենպաստ են մեկնարկել Ղազախստանի կառավարության անդամների, նախագահի ու երկրի բնակչության համար, քանի որ հեղուկ գազի գնի գրեթե կրկնակի բարձրացումից հետո սկսվել են բողոքի զանգվածային ցույցեր, որոնք սկզբում ուղեկցվել են անկարգություններով և ծեծկռտուքներով, այնուհետև՝ վերածվել զինված բախումների:
Այդ բախումների հետևանքով կան զոհեր, հազարավոր տուժածներ, մի քանի հարյուր հոսպիտալացվածներ, իրավիճակը երկրի ներսում պայթյունավտանգ է:
Խառնաշփոթն սկսվել է այն բանից հետո, երբ մեքենաների համար օգտագործվող հեղուկ գազի գինը կրկնապատկվել է: Սրանից դժգոհ Ժանաոզեն և Ակտաու քաղաքների բնակիչները, որոնք գտնվում են նավթարդյունահանող Մանգիստաու շրջանում, դուրս են եկել հանրահավաքների։ Հանրապետության էներգետիկայի նախարարությունը պարզաբանել է, որ հունվարի 1-ից գազի ինքնարժեքն սկսել է ձևավորվել էլեկտրոնային բորսայում ինքնաբերաբար՝ առաջարկի և պահանջարկի հիման վրա։
Հունվարի 4-ին իշխանությունները հայտարարեցին, որ պատրաստ են կատարել ցուցարարների հիմնական պահանջը՝ նվազեցնել գազի գինը։ Չնայած դրան՝ բողոքի ցույցերը շարունակվեցին ավելի մեծ թափով, հետո Տոկաևը պաշտոնանկ արեց կառավարությունը։ Նա նաև հայտարարեց, որ դառնում է Անվտանգության խորհրդի ղեկավար, որը նախկինում ղեկավարում էր Հանրապետության առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը։ Կառավարությունն սահմանեց բենզինի և դիզվառելիքի գների պետական կարգավորում 180 օրով։