Կապանի Արամ Խաչատրյանի անունը կրող թիվ 1 երաժշտական դպրոցի դահլիճում հոկտեմբերի 14-ին կայացած համերգը նվիրված էր հայ ժողովրդի երկու մեծերի` Կոմիտասի եւ Թումանյանի 150-ամյա հոբելյաններին։ Համերգին մասնակցում էր ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, Երեւանի Կոմիտասի  անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Դանիել Երաժիշտը. «Կապան ուխտագնացություն եմ եկել, եկել եմ ավետիս տալու մեր հանճարների հոբելյանի կապակցությամբ, եկել եմ քննություն հանձնելու իմ հարազատ քաղաքին, խոնարհվելու իմ նժդեհանշունչ ծննդավայրին եւ Խուստուփ լեռանը»։ Կոմիտասյան երգերով հանդես եկան Կապանի մանկական արվեստի դպրոցի, Արամ Խաչատրյանի թիվ 1, թիվ 2, թիվ 3 երաժշտական դպրոցների դասատուներն ու սաները։
Ըստ ամենայնի միջոցառումը վարեց մաեստրոն` հընթացս յուրաքանչյուր համարից առաջ հանդես գալով մեկնաբանություններով եւ այս կամ այն ստեղծագործության հետ կապված հիշարժան դրվագներով։ Օրինակ, նշեց, որ «Կաքավիկ» երգի բառերի հեղինակը Թումանյանն է, երաժշտությունը` Կոմիտասինը, ասել է թե` երկու հանճարները հանդիպել են միեւնույն երգի մեջ։ Մեծանուն Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտի համար հիմք է ծառայելԿոմիտասի «Քելե, քելե» երգը»։ Ընդհանրապես Կոմիտասը հայ կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր է համարվում, քանզի ոչ միայն  հայ տոհմիկ երգեր է մշակել, այլ նրա ստեղծագործություններն այդ հայ կոմպոզիտորական դպրոցի հիմքն են հանդիսացել։
Միջոցառմանը դերասան Արթուր Գաբրիելյանն ասմունքեց Թումանյանի քառյակներից`  հանդիսատեսին տեղափոխելով  մեծ լոռեցու փիլիսոփայական աշխարհը։
Միջոցառմանը մասնակցում էր Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը, ում Դանիել Երաժիշտը նվիրեց «Նարեկացի» միության կողմից այս տարում հրատարակված «Հարսանյաց ծեսն ու Կոմիտասը» գիրքը, որում տեղ գտած հարսանյաց  ծեսն ու հարսանեկան  երգերը գրառել է Կոմիտասը։
Համերգի ավարտին երախտագիտություն հայտնվեց Կապանի մանկական արվեստի դպրոցի, երաժշտական դպրոցների տնօրեններին, Կապանի համայնքապետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի բաժնի առաջատար մասնագետ  Նառա Մելքումյանին եւ համերգի կազմակերպիչ  Մարինե Մնացականյանին`  միջոցառման կայացմանը նպաստելու համար։