ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն Սիրիայի հարցով դռնփակ նիստ է գումարել
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները առաջիկա օրերին կաշխատեն Սիրիայի վերաբերյալ հայտարարության վրա, տեղեկացրել ԱՄՆ և ՌԴ դիվանագետները՝ զինված ապստամբների կողմից մայրաքաղաք Դամասկոսի գրավման և նախագահ Բաշար ալ Ասադի տապալման շուրջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի դռնփակ հանդիպումից հետո: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը:
«Խորհուրդը, կարծում եմ, քիչ թե շատ համախմբված էր Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և միասնության պահպանման, խաղաղ բնակչության պաշտպանությունն ապահովելու, կարիքավոր բնակչությանը մարդասիրական օգնություն հասցնելու անհրաժեշտության հարցում»,- 15 հոգանոց մարմնի նիստից հետո լրագրողներին ասել է ՄԱԿ-ում ՌԴ դեսպան Վասիլի Նեբենզիան։
ԱՄՆ փոխդեսպան Ռոբերտ Վուդը հաստատել է, որ անդամների մեծ մասը խոսել է այդ հարցերի մասին և լրագրողներին ասել, որ խորհուրդը կաշխատի հայտարարության վրա: Միացյալ Նահանգները դեկտեմբերին խորհրդի նախագահն է:
«Սա անհավանական պահ է սիրիացի ժողովրդի համար: Այժմ մենք իսկապես կենտրոնացած ենք՝ փորձելով տեսնել, թե որ ուղղությամբ է զարգանում իրավիճակը: Կարո՞ղ է Սիրիայում լինել իշխանություն, որը հարգում է Սիրիայի բնակչության իրավունքներն ու արժանապատվությունը»:
ՄԱԿ-ում Սիրիայի դեսպան Քուսայ Ալդահհակը նիստից դուրս լրագրողներին ասել է, որ իր առաքելությունը և արտերկրում Սիրիայի բոլոր դեսպանատները հրահանգներ են ստացել շարունակել իրենց աշխատանքը և պահպանել պետական ​​հաստատությունը անցումային շրջանում:
«Այժմ մենք սպասում ենք նոր կառավարությանը, բայց միևնույն ժամանակ մենք շարունակում ենք ներկայիս կառավարության և ղեկավարության հետ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Ասադի կողմից նշանակված Սիրիայի արտգործնախարար Բասամ Սաբբաղը դեռ Դամասկոսում է։
«Մենք սիրիացի ժողովրդի կողքին ենք: Մենք կշարունակենք պաշտպանել և աշխատել սիրիացի ժողովրդի համար: Այսպիսով, մենք կշարունակենք մեր աշխատանքը մինչև հետագա ծանուցումը: Սիրիացիներն անհամբեր սպասում են ազատության, իրավահավասարության, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարական պետության հաստատմանը, և մենք կմիավորենք ջանքերը՝ վերականգնելու մեր երկիրը, վերականգնելու այն, ինչ ավերվել է, և վերականգնելու Սիրիայի ապագա, ավելի լավ ապագան»,- ասել է նա։
ՄԱԿ-ում Չինաստանի դեսպան Ֆու Կոնգը խորհրդի նիստից հետո ասել է, որ «իրավիճակը պետք է կայունացվի և պետք է լինի ներառական քաղաքական գործընթաց, ինչպես նաև չպետք է լինի ահաբեկչական ուժերի վերածնունդ»:
Ապստամբների հարձակումը, որի հետևանքով տապալվել է Ասադը, նախաձեռնել էր «Հայաթ Թահրիր ալ Շամ» խմբավորումը : Նախկինում այն հայտնի էր որպես Ալ Քաիդա ահաբեկչական խմբավորման պաշտոնական թևը Սիրիայում մինչև 2016 թվականին հարաբերությունների խզումը: Դիվանագետները հայտնել են, որ «Հայաթ Թահրիր ալ Շամ» -ին պատժամիջոցների ցուցակից հանելու վերաբերյալ որևէ քննարկում չի եղել։