Մարդ, ում և օժտեց, և հարվածեց ճակատագիրը
«Մինասը նկարչական աշխարհում երևույթ է,  նրա  նկարները  զրնգուն հնչեղություն կունենան Փարիզի նման նկարչության և արվեստի կենտրոնում՝ արվեստների մայրաքաղաքում»-, մեծատաղանդ քանդակագործ Երվանդ Քոչարն է նրա մասին ասել։
Մինասը տաղանդավոր գեղանկարիչ էր, ում ավաղ, անսովոր, եթե չասենք՝ դաժան ճակատագիր էր բաժին ընկել։ Նաև ցավալիորեն կարճ էր նրա ստեղծագործական կյանքը՝ ընդամենը տասնհինգ տարի։ Մինասի կտավների անկրկնելի գույները ծնվել էին հայրենի Ջաջուռ բնաշխարհից։
Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Սյունիքի մարզային գրադարանի արվեստի բաժնում կազմակերպված ցերեկույթը «Մարդ, ում օժտեց և պատժեց ճակատագիրը» խորագիրն էր կրում։
«Մինասի նկարներուն մեջ ուժեղ կերպով Հայաստանը կզգամ»-, սա էլ մի այլ տաղանդավոր  գեղանկարիչ, ֆրանսահայ Գառզուն է ասել։ Խորհրդային պարտադրանքի տարիներին Մինասը չնկարեց մի նկար, որ թելադրված էր գաղափարական պարտադրանքով։  Բնականաբար, հալածանքների ենթարկվեց։ Նախ՝ սպառնալիքներով լի նամակներ էր ստանում, արվեստանոցը հրկիզեցին, իսկ հետո եղավ նրա առեղծվածային մահը՝ ավտովթարից։
Այս ամենի մասին հետաքրքրական դրվագներ էին պարունակում ժամանակակիցների՝ Հակոբ Հակոբյանի, Վարուժան Վարդանյանի, Հենրիկ Իգիթյանի կարծիքները, նաև ցերեկույթի ընթացքում ցուցադրված «Մինասի առեղծվածը» տեսաֆիլմը։
Միջոցառումը ներածական խոսքով բացեց մարզային գրադարանի արվեստի բաժնի վարիչ Ելենա Լալազարյանը։ Օրվա բանախոսը գեղանկարիչ, Կապանի արվեստի պետական քոլեջի դասախոս Հրանտ Էլչյանն էր, ով կենդանի դրվագներ ներկայացրեց Մինասի գեղանկարների ցուցահանդեսի բացման արարողությունից, ինչպես նաև ընդգծեց Մինասի մեծությունը: Նա նոր աշխարհընկալում և մարդկային  փոխհարաբերություններ բերեց հայկական գեղանկարչական արվեստ:
Ցերեկույթին մասնակցում էին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի գեղանկարչության և դիզայնի բաժինների սովորողները։