Մեղրիում քաղաքական խառնաշփոթ է. ընտրված ավագանուն նիստ գումարելու հնարավորություն չի տրվում
Հոկտեմբերի 17-ի ընտրության արդյունքում Մեղրի խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ են դարձել «Հանրապետություն» կուսակցությունից 6, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից՝ 5, «Ազատական» կուսակցությունից՝ 2, «Ապրելու երկիր» կուսակցությունից՝ 2 հոգի:
Չնայած ընտրության արդյունքները հրապարակելուց անցել է մոտ 20 օր, սակայն համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արարատ Թումանյանը չի բարեհաճում հրավիրել նորընտիր ավագանու անդրանիկ նիստը:
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավարությունը երկու անգամ գրավոր (էլեկտրոնային եղանակով) դիմել է ժամանակավորին՝ պարզելու, թե ինչու՞, այնուամենայնիվ, ավագանու նիստ չի գումարվում: Ժամանակավորը, մինչդեռ, չի պատասխանել դիմումներին, թեև սահմանված ժամկետում պարտավոր էր պատասխանել:
Միևնույն ժամանակ՝ արդեն հայտնի է ուժերի դասավորության պատկերն ավագանու կազմում:
«Հանրապետություն» և «Ազատական» կուսակցություններից ընտրված ավագանու անդամները ստորագրել են կոալիցիոն հուշագիր, ինչը նշանակում է, որ համայնքի ավագանու 15 անդամից 8-ը մեկ բևեռում է:
Ըստ էության հենց դա է պատճառը, որ «ՔՊ» կուսակցության ներկայացուցիչ և համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ա. Թումանյանն ավագանու անդրանիկ նիստ չի գումարում, թեև քիչ հնարավոր է, որ նա  դիմադրությունը սեփական նախաձեռնությամբ է կազմակերպել:
Այդ ամենին զուգահեռ չեն դադարում փորձերը՝ հնարավորինս վերանայելու ուժերի դասավորությունն ավագանու կազմում: Ըստ Մեղրիում շրջանառվող խոսակցությունների՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը ներկայացնող  երկու հոգուց մեկն արդեն իսկ  անցել է «ՔՊ» կուսակցության  տիրույթ, ինչը, սակայն, իրավիճակի փոփոխության չի հանգեցնի:
Անգամ Սամվել Բաբայանի դիրքորոշումը, որ հանրայնացվեց օրեր առաջ, ի զորու չէ կազմաքանդելու արդեն իսկ ձեռք բերված համաձայնությունը քաղաքական երկու ուժի առաջադրմամբ ընտրված ավագանիների միջև:
Ասել է թե՝ Մեղրին կատարել է իր ընտրությունը, և ավագանու անդրանիկ նիստի արհեստական ձգձգումը միայն փրփուրներից կախվելու տպավորություն է թողնում:
Ստեղծված իրավիճակում ապշեցնող է պատկան մարմինների անտարբեր վերաբերմունքն այն ամենի հանդեպ, ինչ հորինվել կամ հրահրվել է Մեղրիում:
Հատկապես ներկայումս ամբողջ հայ ժողովրդի կողմից առանձնահատուկ կարևորություն ստացած Մեղրու տարածաշրջանը, փաստորեն,  չունի ձևավորված իշխանություն, թեև հոկտեմբերի 17-ի ընտրության օրինականությունն ու արդարացիությունը ոչ ոք կասկածի տակ չի առել:
Մեղրիում սպասում են, որ Սյունիքի մարզպետարանը և ՀՀ տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարությունը, ի վերջո, կհրաժարվեն պասսիվ հայեցողի դերից և կտրուկ միջամտությամբ վերջ կդնեն կամայականության այդ շքահանդեսին: