Նոր գիրք կորսված հայրենիքի մասին
«Ղարադաղ-Սևասար. հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը»
Հայրենագիտությանը նվիրված, հայրենաճանաչությանը միտված գրքերի թիվը ավելացավ մեկով: Լույս է տեսել Սերգեյ Ջհանգիրյանի «Ղարադաղ-Սևասար. հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը» աշխատությունը: Հեղինակը տնտեսական գիտությունների թեկնածու է, աշխատում է բանկային համակարգում, մասնագիտությամբ՝  տնտեսագետ, և  թվում է՝ ընթերցողի սեղանին պիտի դներ տնտեսագիտության որևէ հիմնախնդիր լուսաբանող ուսումնասիրություն: Բայց այլ իրողության ենք բախվում. հայագետին բնորոշ բծախնդրությամբ և հմտությամբ ներկայացրել է սակավ ուսումնասիրված մի տարածաշրջան՝ Ղարադաղ-Սևասարը:
Ղարադաղը երկրամաս է  Ուրմիա լճի և Արաքս գետի միջև՝ Վասպուրական նահանգի արևելյան և Փայտակարան նահանգի արևմտյան մասում՝ որպես ինքնամփոփ լեռնային տարածաշրջան:Ըստ ամենայնի՝ սա առաջին փորձն է ամփոփելու գավառի պատմությունը հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը: Առանձին գլուխներ նվիրված են Ղարադաղի կրթական և հոգևոր կյանքին,  նշանավոր ղարադաղցիներին և որքան էլ տխուր լինի արձանագրելը՝ գավառի վերջնական հայաթափմանը: Հետաքրքրական տեղեկություններ կան՝ գավառի ժողովրդագրությանը, կենցաղին, ժողովրդական ծեսերին վերաբերող, ինչպես նաև դրվագներ՝ գավառի ժողովրդի մղած ինքնապաշտպանական կռիվների և ճակատամարտերի մասին:
Գիրքը որոշ չափով դժվարությամբ է ընթերցվում ոչ թե լեզվի խրթինության կամ ոճի ծանրության պատճառով, այլ այն բանի, որ ընթերցողը ևս մի անգամ վերապրում է թուրք խուժանի սանձազերծած վայրագությունների սարսափները: Դրա օրինակներից մեկն Աղաղան գյուղի կոտորածն էր, որը, ինչպես հեղինակն է նշում, ներառված չէ եղեռնի աշխարհագրությունն ու վիճակագրությունը պատկերող ոչ մի քարտեզի և ուսումնասիրության մեջ: Եվ միայն այս գրքում է  բարձրաձայնվում այդ մասին: Այդ իրադարձությունները նկարագրված են «Օսմանյան զորքը Ղարադաղում կամ Մեծ եղեռնի ղարադաղյան  էջ» վերնագրի ներքո, ինչից նաև ընթերցողը տեղեկանում է, որ հայերի կողոպուտն ու կոտորածը  Ղարադաղում զանգվածային բնույթ են կրել, փաստորեն ցեղասպանությունը հասել էր նաև այդ տարածաշրջան:  Թեպետ այն էլ ասենք, որ Ղարադաղը միշտ անհանգիստ կյանքով է ապրել և ժամանակ առ ժամանակ բնիկ հայ ժողովուրդը թողնում էր իր հարազատ օջախը և ապահովություն փնտրում օտար ափերում: Նաև պիտի  նշել, որ Ղարադաղի բնակչության մի մասը գաղթել է  Արևելյան Հայաստան, նաև  Սյունիքի բնակավայրեր: Հեղինակի նախնիները բնավորվել են Կապանի տարածաշրջանի Կաղնուտ (Մողես) գյուղում: