Նշվեց թանգարանների միջազգային օրը
Թանգարանների միջազգային օրն այս տարի անցավ «Թանգարանների ուժը» խորագրով, որ հավուր պատշաճի նշվեց մարզկենտրոնում:
Կապանի երկրագիտական թանգարանում բացօթյա կազմակերպվել էր «Կապանյան կենցաղն ու ապրելակերպը» թեմայով ազգագրական ցուցադրություն: Թանգարանի տարածքի մի մասը վերածվել էր ազգագրական անկյունի, ազգային հագուկապով աղջիկները լավաշ հաց էին թխում, աղորիք բանեցնում, ազգագրական երգ ու պար ներկայացնում:
Ներկայացվեց օրվա խորհուրդը, մանավանդ այն դերը, որ ունեն թանգարանները պատմական հիշողությունը պահպանելու և սերունդներին փոխանցելու գործընթացում: Այնուհետև ներկաներին՝ տարբեր տարիքի և զբաղմունքի մարդիկ, նաև հայոց բանակի զինվորներ, իրենց խոսքն ու օրհնանքը հղեցին Կապանի և Քաջարանի հոգևոր հովիվներ տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանը և տեր Շիրակ քահանա Խանոյանը. նրանք  կարևորեցին թանգարանների դերը՝ մանավանդ երիտասարդ սերնդի կրթադաստիարակչական գործում, որից հետո համերգային փոքրիկ ծրագրով հանդես եկան Կապանի պետական բժշկական քոլեջի սովորողները:
Այնուհետև այցելուները շրջեցին երկրագիտական թանգարանի հնագիտական, պատմության, ազգագրական, 44-օրյա պատերազմին նվիրված սրահներում:
Կապանի արվեստի թանգարանն օրվա առթիվ հատուկ ցուցադրություն չէր կազմակերպել: Մարզկենտրոնի մշակույթի օջախը հարուստ ցուցադրություն ունի, և թանգարանի դռները ողջ երեկոյան բաց էին այցելուների համար:
Կապանի Շմավոն Մովսիսյանի անվան պատմության թանգարանի դռները ժամը 11-ից մինչև կեսգիշեր բաց էին. կազմակերպվել էր քանդակագործ Մարատ Նուրիջանյանի աշխատանքների ցուցահանդես: Այցելուների համար համերգային ծրագրով հանդես եկան Կապանի թիվ 1 և 2 երաժշտական դպրոցի սաները՝ իրենց դասատուների նվագակցությամբ, թիվ 7 նախադպրոցական ուսումնական հաստատության մանուկները: Երեկոյան արդեն դասական երաժշտություն էր հնչում թանգարանում, եղան նաև տեղացի ստեղծագործողների գործերի կատարումներ (երաժշտություն և ասմունք), պարուսույց Թամար Ստեփանյանի սաների կատարումները կատարյալ դարձրին երեկոն: