Որ արդյունավետ լինեն տեսչական ստուգումները
Հոկտեմբերի 27-ին Սյունիքի մարզպետարանի դահլիճում տեղի ունեցավ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գործունեությունն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծվող աշխատանքային խմբի նախնական հանդիպումը, որին մասնակցում էին ազդակիր համայնքի ներկայացուցիչներ, բնապահպաններ, խնդրո առարկայով հետաքրքրված անձինք:
ՀՀ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը ներկաներին իրազեկեց, որ օրակարգում երկու հարց է ընդգրկված՝ Քաջարանի հանքավայրին առնչվող եւ ուսումնասիրման ենթակա հարցերի շրջանակի ուրվագծումը եւ այդ հարցերը հետազոտելու  համար անհրաժեշտ նյութերի (թույլտվություններ, փորձաքննական եզրակացություններ եւ այլ եզրակացություններ) անվանանշումը, որոնք անհրաժեշտ է կարճ ժամանակում ձեռք բերել եւ տրամադրել աշխատանքային խմբին:
Խնդրահարույց են մնում Արծվանիկ, Սեւաքար, Չափնի համայնքներին Արծվանիկի պոչամբարի հասցրած վնասների դիմաց փոխհատուցումները: Մասնավորապես, Չափնիի բնակիչ Արթուր Կոստանդյանը, ով ներգրավված է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գործունեությունն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծվող աշխատանքային խմբում, նշեց, որ կառավարության 2015 թվականի մայիսի 21-ի N79 որոշման 5-րդ հավելվածով 59.1 հա տարածք Չափնիի վարչական տարածքից ճանաչվել է բացառիկ գերակա շահ եւ տրամադրվել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին: 59.1 հա-ից փոխհատուցում է տրվել միայն 3.3 հեկտարի դիմաց: Պոչամբարի ընդլայնման հետեւանքով գյուղին պատկանող ջրաղացներ են մնացել պոչամբարի տակ, վերջինիս ծավալները մեծանալու հետ զուգընթաց նույն ճակատագիրը սպառնում է պատմական արժեք ներկայացնող ձիթհանին, որը եզակի է Կապանի տարածաշրջանում:
Հանդիպման ավարտին Ա. Գրիգորյանը մանրամասնեց, որ աշխատանքային խմբի գործունեության շրջանակում ընդգրկված է գործնականում յուրաքանչյուր հարց, որ կարող է առնչություն ունենալ կոմբինատի գործունեությանը՝ նրա սոցիալական պատասխանատվությանը, հարկային պարտավորություններին, հանքաքարի արդյունահանման ծավալներին եւ այլն:
Իսկ աշխատանքային խումբը որքանո՞վ է առնչվում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում սեպտեմբերի 10-ից սկսված տեսչական ստուգումների հետ, «Սյունյաց երկրի» հարցին, Ա. Գրիգորյանը պատասխանեց. «Որտեղ տեսչական ստուգումներ ենք անում, զուգահեռաբար աշխատանքային խումբ ենք ձեւավորում, որի գործունեության ընթացքում ձեռք բերված տեղեկատվությունը կարող է նպաստել տեսչության գործունեության ավելի արդյունավետ իրականացնելուն»: