Պոչամբարները քաղցկեղի նման ծածկում են երկիրը, հատկապես Լոռին ու Սյունիքը
Հայաստանում գործող պոչամբարներն անվտանգության հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունեն, և հետագայում այլ աղետները կանխելու համար պետք է քայլեր ձեռնարկվեն: Lragir.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց բնապահպան Կարինե Դանիելյանը՝ անդրադառնալով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի Արծվանիկի պոչամբարի վթարին, ինչի հետևանքով հոսքաջրերը լցվել են Ողջի գետը։
«Երբ պոչամբարի ջուրը լցվում է գետը, դա նշանակում է, որ ջրերը բացարձակ թունավորվում են: Այդ դեպքում գետում որևէ կենդանի էակ չի մնա: Բացի այդ, ափամերձ տարածքները կթունավորվեն, և շատ երկար այդ հողային տարածքներն ու գետի հիմքը աղտոտված կմնան: Մարդկանց առողջության տեսանկյունից ևս սա վտանգ է ներկայացնում: Եթե մարդիկ օգտվեն այդ ջրից, եթե այդ ջուրը ոռոգման համար օգտագործվի, այդ աղտոտումը կանցնի բույսերին, սնունդը կթունավորվի»,- ասաց Կարինե Դանիելյանը:
Նա հավելեց, որ միշտ այդ վտանգների ու ռիսկերի մասին խոսում են, բայց լսող չկա: «Դա անընդհատ կկրկնվի, մի օր այստեղ կլինի, մյուս օրը ուրիշ տեղ կլինի: Աստված չանի, երկրաշարժի պարագայում վտանգները շատ ավելի մեծ կլինեն: Մեր պոչամբարները քաղցկեղի նման ծածկում են երկիրը, հատկապես Լոռին ու Սյունիքը»,- նշեց նա:
Ըստ մասնագետի՝ Հայաստանի պոչամբարներն առհասարակ որևէ չափորոշիչի չեն համապատասխանում և շատ մեծ վտանգ են ներկայացնում շրջակա միջավայրի համար:
«Ես իմ բոլոր զեկույցներում ցույց եմ տալիս հենց պոչամբարների վտանգերը: Տարբեր վտանգներ կարող են լինել, օրինակ, սելավը կարող է լցվել պոչամբար, քանդել, թունավոր նյութերը լցնել գետեր ու ջրային ավազանները: Այդպիսի դեպք մենք 1990-ականներին ունեցել ենք Դաստակերտի պոչամբարի հետ կապված»,- ասաց Կարինե Դանիելյանը:
Բնապահպանի խոսքով՝ այս վտանգները կանխելու համար պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկվեն պետության կողմից: «Փառք Աստծո, նոր կառավարությունը հանքարդյունաբերությունը որպես գերակա ճյուղ չի հռչակում: Պետք է նոր մետաղային հանքեր չբացել Հայաստանում, իսկ հների հետ կապված մեկ առ մեկ պետք է աշխատանք տանել՝ անվտանգությունը բարձրացնելու համար՝ և հանքերի, և պաչամբարների»,- ասաց նա: