Փոխնախարարը ներկայացնում է գյուղատնտեսության աջակցության ծրագրերից օգտվելու կարգը
Հայաստանում գյուղացիական տնտսությունները կառավրության կողմից առաջարկված կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների շրջանակում գյուղատնտեսության աջակցության ծրագրերից կարող են օգտվել երկու տարբերակով՝ կամ վարկավորմամբ, կամ փոխհատուցում ստանալով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջորյանը:
Փոխնախարարը հիշեցրեց, որ առաջարկվող բոլոր ծրագրերի համար սահմանվել է 0 տոկոս տոկոսադրույք, արտոնյալ ժամկետ՝ 3-12 ամիս, իսկ ինտենսիվ այգիների դեպքում՝ մինչև 5 տարի արտոնյալ ժամկետ: Արտոնյալ ժամկետում վարկի մարում չի արվում:
«Առաջարկվող ծրագրերը երկու տարբերակով են՝ վարկավորում, փոխհատուցման բաղադրիչ: Քաղաքացին վարկի տարբերակից օգտվելու համար պետք է դիմի ֆինանսական կառույց: Այնուհետև ֆինանսական կառույցը հավանական վարկառուների ցուցակը ներկայացնում է կառավարությանը, նախարարությունն այդ դիմողներին խմբավորում է ըստ թեմաների, նրանց համար կազմակերպում դասընթացեր: Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ այդ դասընթացներն այս պահին կազմակերպվում են հեռակա: Դասընթացին ավարտին տրվում է հավաստագիր: Այդ հավաստագիրը պետք է ներկայացվի ֆինանսական կառույց, այնուետև յուրքանչյուր ֆինանսական կառույց ինքն է կատարում վարկունակության գնահատումը, որոշում վարկը տրամադրել, թե ոչ»,-ասաց փոխնախարարը:
Առաջարկվում է նաև փոխհատուցման տարբերակ: Օրինակ՝ ջերմոցային տնտեսությունների, խելացի անասնաշենքների կառուցման, ինտենսիվ այգիների հիմնման, ոռոգման համակարգերի ներդրման համար առաջարկվում են փոխհատուցման տարբերակներ: Յուրքանչյուրի համար սահմանված են տարբեր տոկոսներ: «Օրինակ՝ խելացի անասնաշենքների առաջին մոդելի կառուցման համար պահանջվող 11 մլն դրամից 5,5 մլն դրամը փոխհատուցում ենք մենք: Այս դեպքում պետք է դիմել նախարարություն: Օրինակ՝ տնտեսավարողը ջերմատուն կառուցելու համար պետք է դիմի նախարարություն, ներկայացնի անձը հաստատող փաստաթուղթ և հողի, իր անշարժ գույքի սեփականության վկայականի պատճենը:  Այդ պատճեններն այս պահին կարող են ուղարկվել [email protected] էլեկտրոնային հասցեին: Նախարարությունը դիտարկում է, այցելություն կատարում և տեղազննությունից հետո 5օրյա ժամկետում կայացնում որոշում»,-ասաց նա:
Խոջոյանը նկատեց՝ ջերմատների կառուցման համար ուսուցման բաղադրիչը կարևոր է: Բոլոր այն մարդիկ, որոնք կցանկանան օգտվել փոխհատուցման բաղադրիչից, պետք է անցնեն 5-օրյա դասընթաց: Դրանից հետո նրանք ստանում են հավաստագիր:
Կառավարությունը հաստատել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման մի շարք միջոցառումներ:
Հայաստանում ապրիլի 1-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 571 է, արձանագրվել է մահվան 3 դեպք: Թեստերից 2704-ը բացասական արդյունք է տվել: Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 537 պացիենտ: Հայաստանում ապրիլի 1-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսից ապաքինվել է 31 քաղաքացի:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն:
ՀՀ ամբողջ տարածքում սահմանափակված է մարդկանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը: