Սամվել Լալայան. «Հարժիսի տարածքում գտնվող պետֆոնդի հողերի վարձակալության համար մրցույթ կհայտարարվի հուլիսի կեսին»
27.05.2022 11:51
Հարժիս գյուղի մերձակայքում՝ համայնքի վարչական տարածքից դուրս, 300 և ավելի հեկտար վարելահող կա, որի վարձակալության համար տարիներ շարունակ գյուղի բնակիչներն օրինաչափ ու արդարացի հավակնություն են ունեցել և ունեն:
Առաջիկայում լրանում է այդ հողերի վարձակալության գործող պայմանագրերի ժամկետը, ասել է թե՝ մոտակա բերքահավաքից հետո ներկայիս վարձակալները տվյալ հողատարածքները մշակելու իրավունք չեն ունենալու այլևս:
Հարժիսում սպասում են վարձակալության նոր շրջափուլի համար հայտարարվելիք մրցույթին:
«Սյունյաց երկրի» լրագրողի հետ զրույցում Տաթև համայնքի ղեկավար Սամվել Լալայանը հավաստիացրեց. «Հարժիսի տարածքում գտնվող պետֆոնդի հողերի վարձակալության համար մրցույթ կհայտարարվի հուլիսի կեսին»:
Գյուղացիներին հետաքրքրում է նաև անցկացվելիք մրցույթի օրինականությունն ու արդարացիությունը:
Վերջին անգամ, օրինակ, Սյունիքի վայ մարզպետի ուղղակի կարգադրությամբ արգելվել էր վարելահողերը (անկախ մրցույթի արդյունքներից) վարձակալության տալ Հարժիսի այն ընտանիքներին, որոնք իրեն լուրջ չէին ընդունում:
Միևնույն ժամանակ՝ նույնի կարգադրությամբ՝ միատեսակ կատեգորիայի վարելահողերի համար սահմանվել էին տարեկան վարձակալության տարբեր սակագներ՝ «նվիրյալների» դեպքում՝ երեք հազար դրամ, սովորական կամ չեզոք հավակնորդների համար՝ քսան հազար դրամ:
Վայ մարզպետը մի ուրիշ ղալաթ էլ էր արել՝ հանձնարարել էր հնարավորության սահմաններում այդ վարելահողերը տրամադրել ոչ հարժիսցիներին, այլ մերձակա գյուղերից իր սպասավորներին՝ ընտրությունների ժամանակ իրեն ծառայածներին:
Արդյունքում՝ հարժիսցիները զրկվել են այն վարելահողերի զգալի մասը մշակելու հնարավորությունից, որ դարեր շարունակ՝ սերնդեսերունդ, օգտագործել են:
Նման հանգամանքներն են պատճառ դարձել գյուղաբնակների ներկայիս մտահոգությունների համար, իսկ հարցերը շատ հստակ են՝ արդյո՞ք գյուղի պապենական հողերն իրե՞նց կվերադարձվի, թե՞ նորից կբաժանվի մարդկանց քաղաքական կողմնորոշումներին համահունչ՝ անկախ մրցույթի արդյունքներից:
Արդյո՞ք նորից խտրական վերաբերմունք կդրսևորվի վարձակալության գները սահմանելիս:
Համայնքի ղեկավար Սամվել Լալայանն այդ  առիթով նույնպես դիրքորոշում հայտնեց՝ «Սյունիքի մարզպետարանի հետ ամեն ինչ անելու ենք, որ մրցույթն անցնի գործող օրենքի սահմաններում»:
Դե ինչ, գնահատելի է Սամվել Լալայանի դիրքորոշումը, մնացյալը ժամանակը ցույց կտա...
Ի դեպ, Հարժիսում այսպիսի առաջարկություն է շրջանառվում՝ պետֆոնդի վարելահողերը հավասարապես վարձակալության տալ գյուղի բոլոր ընտանիքներին, ընդ որում՝ հավասար պայմաններով: Եվ դրանով խնդիրը կհամարվի լուծված: