Սիսական գունդը 20 տարեկան է
Մարտի 8-ը սիսիանցիների համար կրկնակի տոն էր: Սիսական գունդը նշում էր կազմավորման 20-ամյակը: Իրար հաջորդելով` Սիսիանի Սիսակ Նահապետի անվան հրապարակ են մտնում սակրավորներն ու հետախույզները, դիրքապահներն ու մոտոհրաձիգները, ազատամարտիկներն ու մատաղ սերնդի ներկայացուցիչները:
Օրեր շարունակ քաղաքի կենտրոնական հատվածը տոնական տեսքի էր բերվում: Տոնն առիթ էր մեկ անգամ եւս խոսել Սիսական գնդի անցած մարտական ուղու, ձեռքբերումների մասին:
Զորահանդեսին ներկա էին Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզպետերը, առաջին եւ չորրորդ բանակային կորպուսների հրամանատարներ` գնդապետ Տիգրան Փարվանյանը եւ գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Մուրազ Սարգսյանը, բարձրաստիճան այլ հյուրեր:
Զորահանդեսից առաջ ներկաները քայլելով բարձրացան դեպի քաղաքային պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու բոլոր այն տղաների հիշատակին, ովքեր ընկան, որ ապրեցնեն մի ողջ ժողովրդի, ընկան՝ չտեսնելով այսօրվա խաղաղությունը, կայացած ու մարտունակ բանակը:
Ծաղիկներ խոնարհվեցին նաեւ գնդի հիմնադիր հրամանատար Հովիկ Ազոյանի շիրմին: Ազոյանի 7-ամյա թոռը՝ Բասենցի Ազոյանը պապիկի մասին շատ բան գիտի, որոշել է նրա պես զինվորական դառնալ, շարունակել պապի կիսատ թողած գործերը:
Սիսիանի կենտրոնական հրապարակում ցուցադրության էր հանվել գնդի մարտական տեխնիկան:
Ըստ գնդի հրամանատարի՝ բանակաշինության դժվարին փուլն արդեն անցյալում է, հիմա ամենօրյա աշխատանք է տարվում մարտունակության կատարելագործման նպատակով: «Անցնելով թե՛ պատերազմի եւ թե՛ բանակաշինության ծանրագույն փորձությունները՝ մեր գունդը կոփվեց եւ կարճ ժամանակում դարձավ ՀՀ ԶՈՒ լավագույն գնդերից մեկը», – ասում է գնդապետ Ալեքսանդր Ցականյանը:
Պատերազմում հաղթեցինք՝ թիկունքում ունենալով խաղաղ ապրել ցանկացող ժողովրդի աջակցությունը: Կամավորական ջոկատների հենքի վրա ամրացած գունդն այսօր 70 կմ երկարությամբ սահման է պահում՝ ապահովելով խաղաղ այգաբացերը:
«Մենք այլընտրանք չունեինք: Մենք պարտավոր էինք ունենալ մարտունակ բանակ, պաշտպանելու մեր երկրի սահմանները, ազատագրելու մեր պապական հողերը, պահպանելու մեր ազգային ինքնությունը, վերհաստատելու մեր լինելության իրավունքը», – նշեց Սիսիանի քաղաքապետ Աղասի Հակոբջանյանը:
Սիսիանի կամավորականներն այնտեղ էին, որտեղ իրավիճակն ավելի լարված էր, փրկության ելքը՝ անորոշ: Բանիմաց հրամանատարների ղեկավարությամբ տղաները թեժ մարտերից հաղթող էին դուրս գալիս: Ըստ ազատամարտիկ Նեկտար Օհանյանի՝ արյամբ ամրացած հայոց հողը չսիրել պարզապես հնարավոր չէ: «Այն անառիկ բարձունքները, որ դուք պաշտպանում եք զօր ու գիշեր, ձեռք են բերվել հերոսների արյան գնով, հերոսներ, որոնց ոգին ձեր կողքին է: Սիրելի՛ զինվորներ, պետք է հայրենիքը սիրել անկաշառ սիրով, որովհետեւ նա մերն է, եւ այդ մենք ենք: Թող հայոց երկնակամարը միշտ լինի կապույտ, երկիրը՝ խաղաղ», – նշեց ազատամարտիկը:
Օրը լի է շնորհավորանքներով. ելույթ ունեցողները նախ շնորհավորում են հայոց աշխարհի մայրերին մարտի 8-ի կապակցությամբ: Օրվա առիթով մի խումբ զինվորականներ պատվոգրերի, շնորհակալագրերի, արժեքավոր նվերների ու շքանշանների արժանացան:
Միջոցառումն իրենց գեղեցիկ պարով եզրափակեցին «Գրանտ» պարային համույթի եւ Սիսիանի արվեստի դպրոցի սաները: Ներկաները հնարավորություն ունեցան համտեսել նաեւ զինվորականների պատրաստած ճաշը:
Զոհերի ու զրկանքների գնով ձեռք բերված խաղաղությունը հարատեւ է, քանի որ սահմանին կանգնած զինվորը լավ է գիտակցում իր առաքելությունը: Սիսիանի` փառահեղ մարտական ուղի անցած գունդը ծրարեց մեկ կարեւոր իրադարձություն եւս. նա 20 տարեկան է: