Սյունիք-Իրան. համագործակցության եզրեր՝ այս անգամ կրթության և գիտության ոլորտում
Հայ-իրանական համագործակցության ևս մի դրսևորում է հասունանում մարզկենտրոնում, այս անգամ՝ կրթության և գիտության ոլորտում: Կապան էին այցելել Սպահանի համալսարանի և Սպահանի տեխնոլոգիական համալսարանի դասախոսները: Հյուրերը նախ եղան Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաց հանքում, որտեղ հաղորդակից եղան հանքաքարի արդյունահանման գործընթացներին: Հաջորդ կանգառը կոմբինատի հանքաքարի ջարդման և տեղափոխման արտադրամասն էր, որի աշխատանքներին ծանոթանալուց հետո այցելեցին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղ:
Ուսումնական հաստատության տնօրենի պաշտոնակատար, դոկտոր, պրոֆեսոր Լեռնիկ Պետրոսյանը, ողջունելով հյուրերին, ասաց, որ այցի նպատակն իրանցի գործընկերների փորձն օգտագործելն է Կապանի մասնաճյուղի զարգացման համար, քանզի մտածում են համատեղ գիտական ծրագրեր իրականացնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
«Ի վերջո, բուհերը ոչ միայն կրթություն են տալիս, այլ գիտությամբ են զբաղվում, ուստի, ակնկալում ենք համագործակցություն այդ ոլորտում»,- նկատեց Լ. Պետրոսյանը:
Մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատարը ներկայացրեց հյուրերին՝ Փայամա Մոսադեղ՝ Սպահանի համալսարանի գիտական և միջազգային համագործակցության կենտրոնի տնօրեն, դոցենտ, Ամադա Ռեզա Մոխտարի՝ գիտությունների թեկնածու, հանքարդյունաբերության ինժեներ, Մեյսամ Թադայուն՝ գիտությունների թեկնածու, Մալեք Մոհամադի՝ Սպահանի համալսարանի հայոց լեզվի և գրականության դասախոս, ով ի դեպ ավարտել է Երևանի պետհամալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին, նրա տեղակալ Թուրաջ Խոսրավին:
Մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատարի օգնական Արամ Գրիգորյանը հանդես եկավ Սյունիքի մասին պատմաաշխարհագրական ակնարկով, այնուհետև ներկայացրեց մասնաճյուղի հիմնադրումը Կապանում, կառուցվածքը, ամբիոնները, դասավանդվող մասնագիտությունները:
Փայամա Մոսադեղը ներկայացրեց իրենց բուհի կրթական առանձնահատկությունները, հագեցվածությունը, դասախոսների գիտագործնական գործունեությունը, մասնագիտությունները, որոնք դասավանդում են ուսանողներին:
Երկու բանախոսն էլ պատասխանեցին ներկաների հետաքրքրող հարցերին:
Ինչպես հանդիպումից հետո «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց Լեռնիկ Պետրոսյանը, իրենց մասնաճյուղի համագործակցությունն առավելապես կլինի Սպահանի տեխնոլոգիական համալսարանի հետ, որտեղ գործում է հանքարդյունաբերության ֆակուլտետ: Ընդ որում՝ համագործակցության ոլորտում ներառվելու է մայր բուհը՝ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը: Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ուսանողների փոխանակման ծրագիր, ինչը պիտի իրականացվի մայր բուհի հետ: Քննարկվեց նաև երկու կողմի միջև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հարցը, մանավանդ որ Կապանի մասնաճյուղի համակարգչային ցանցը և լաբորատորիաները թարմացնելու հրամայական պահանջ կա:
Իրանական կողմը կապանցի գործընկերներին փոխադարձ այցով հրավիրել է Սպահան, և հայտնեցին, որ ուրախ կլինեն, եթե պատվիրակության կազմում ընդգրկված լինեն մայր բուհի ներկայացուցիչներ:
Հանդիպումից հետո իրանցի գործընկերները եղան մարզկենտրոնի մշակութային օջախներում, դիտարժան վայրերում: