Սյունիքյան օրակարգը հայ-իրանական հարաբերություններում. արդյո՞ք նախկին համաձայնություններն ուժի մեջ են
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի երկօրյա այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն (9-10 հոկտեմբերի 2017թ.) որոշակի հետաքրքրություն է առաջացրել նաեւ Սյունիքում, քանի որ անկախության տարիներին հայ-իրանական հարաբերություններում մշտապես դոմինանտ են եղել Սյունիքի մարզին առնչվող ծրագրերը, ինչը բնական պիտի համարել:
Վարչապետի այցը ցույց տվեց սակայն, որ սյունիքյան օրակարգում, այնուամենայնիվ, որոշակի անհստակություն եւ փոփոխություններ կան:
Հստակ խոսակցություն չեղավ նախորդ տարիներին ձեռք բերված եւ Սյունիքին առնչվող հայտնի պայմանավորվածությունների մասին:
Նկատի ունենք, նախեւառաջ, Արաքս գետի վրա երկու հիդրոէլեկտրակայան կառուցելու եւ շահագործելու վերաբերյալ համաձայնությունը (հայ-իրանական այդ ծրագիրը մեկնարկել է 2001-ին, իսկ միջկառավարական համաձայնագրերը ստորագրվել են 2007-ին եւ 2008-ին, որոնք էլ վավերացվել են երկու երկրների խորհրդարանների կողմից): Ընդ որում՝ Մեղրու հէկի հիմնարկեքը տեղի է ունեցել 2012թ. նոյեմբերի 7-ին, որից հետո որեւէ աշխատանք չի կատարվել:
Վարչապետի բանակցությունների ընթացքում քանիցս կողմերը կարեւորել են Մեղրու հէկի հետ կապված ծրագիրը՝ չորոշակիացնելով սակայն՝ ի վերջո կսկսվի՞ հէկի կառուցումը, թե՞ նորից կմնա անորոշության մշուշով պատված:
Նախկինում քանիցս կողմերը բարձր մակարդակով հավաստիացրել են, որ Սյունիքում եւ հատկապես Մեղրու տարածքում կկառուցվեն նավթամուղ եւ նավթավերամշակման գործարան, Հայաստանն Իրանի հետ կկապվի երկաթգծով, կկառուցվի սպանդանոց կամ մսամթերքի մշակման
գործարան…
Դրանցից եւ ոչ մեկի իրագործման ուղղությամբ անցած տարիներին քայլ անգամ չի կատարվել: Ավելին, փակվել է 1990-ականների վերջին բացված հայ-իրանական սահմանամերձ շուկան:
ՀՀ վարչապետի վերջին այցի ընթացքում, որքանով հասկացանք պաշտոնական հաղորդագրություններից, խոսք չի եղել նշված ծրագրերից որեւէ մեկի մասին: Ընդհակառակը՝ պարսկահայ գործարարների հետ հանդիպման ժամանակ Կարեն Կարապետյանը հորդորեց չանդրադառնալ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Արդյոք դա նշանակում է, որ վերջնականապես փակված են Սյունիքին առնչվող (նշված) ծրագրերը:
Մի ուշագրավ դիտարկում եւս. տարիներ շարունակ հայ-իրանական նմանատիպ հանդիպումներում մեր հանրապետության (տարբեր ձեւաչափի) պատվիրակությունների կազմում գրեթե միշտ ընդգրկված է եղել Սյունիքի մարզպետը: Այս անգամ, սակայն, Սյունիքի մարզպետը չէր ընդգրկվել կառավարական պատվիրակության կազմում, թեեւ, ինչպես տեղեկացնում են մարզպետարանի մեր աղբյուրները, գործող մարզպետը նախապես ընդգրկված է եղել պատվիրակության կազմում, բայց հետո ինչ-ինչ պատճառով հանվել է:
Վահե Հակոբյանին պատվիրակության կազմում ընդգրկելով, իհարկե, որեւէ բան չէր փոխվի, քանի որ այդ տղայի պատկերացումներով հայ-իրանական հարաբերություններում Սյունիքի դերակատարությունն  առայժմ հանգում է բացառապես Մեղրիում կառուցվելիք կազինոյին եւ Կապանում գործարկվելիք պիցցայի գործարանին: Եվ ինքը հույս է փայփայում, ինչպես ասաց հոկտեմբերի 6-ի ասուլիսում, որ իրանցիներն իրենց փողը կբերեն ու կթողնեն Մեղրու՝ առայժմ ծպտված մարդկանց պատկանող կազինոյում, իսկ Կապանում պատրաստած պիցցան կարտահանեն Պարսկաստան, ինքն էլ կվայելի դրանցից ստացվող շահույթը: