«Սյունյաց երկրի» բացառիկ համարներն ունեն համազգային նշանակություն
Ես «Սյունյաց երկիր» թերթի ուշադիր ընթերցող եմ, համենայնդեպս քիչ համարներ կան, որ բաց եմ թողնում, առավելապես ուշադիր եմ թերթի բացառիկ համարների հանդեպ։ Այն պիտի ասեմ, որ այդ բացառիկներն ունեն հանրագիտարանային ընդգրկում, ակնհայտ է, որ յուրաքանչյուր համար տքնաջան աշխատանքի արդյունք է: Կարեւորում եմ ոչ միայն հոդվածները, այլեւ լուսանկարների առատությունը:
Ընդհանրապես մեր մարզային թերթերի մեջ «Սյունյաց երկիր»-ը շահեկանորեն առանձնանում է եւ ունի ոչ միայն տեղային՝ սոսկ մարզային նշանակություն, անգամ ոչ միայն սոսկ հանրապետական, այլեւ համազգային նշանակություն։ Որովհետեւ թերթը, հատկապես բացառիկ համարների ընդգրկումով, շատ պիտանի եւ անհրաժեշտ է մեր ժողովրդին, նրանց, ովքեր հետաքրքրվում են գրականությամբ, մշակույթով, երկրի պատմությամբ, մեծ անհատների կյանքով ու գործունեությամբ եւ այլն։
Բարձր եմ գնահատում նաեւ խմբագրակազմի աշխատանքը Մորուս Հասրաթյանին նվիրված համարի կապակցությամբ, որի շնորհանդեսին ներկա եղա: Համարը հարուստ ընդգրկում ունի: Ինձ ոգեւորեցին Համո Սահյանի չորս անտիպ բանաստեղծությունները, որոնցից երեքը ներկայացված են նաեւ ինքնագրերի լուսապատճեններով: Դրանք գրական արժեք են։
Ինչ վերաբերվում է Մորուս Հասրաթյանին, շատ հիմնավոր ներկայացված է նախ կենսամատենագիտությամբ, այնուհետեւ գործունեության բոլոր ասպարեզներով՝ որպես պատմաբան, ազգագրագետ, սայաթնովագետ, իր երկրի, իր տարածքի հուշարձանները քննող, հետազոտող հնագետ, մի խոսքով՝ հայագետ։
Շատ թաքնված դիտարկումներ կան Չարենցին նվիրված հուշերում, որն ամբողջությամբ առաջին անգամ 1997-ին հրատարակել եմ ես` իմ կազմած «Չարենցի հետ: Հուշեր» գրքում:
Շնորհավորում եմ ձեզ լավ գործի կապակցությամբ եւ մաղթում շարունակականություն։