Ադրբեջանցիները փորձել են գերեվարել  Տեղ գյուղի կոմբայնավարին, բայց չի հաջողվել
Երեկ՝ հունիսի 19-ին, համացանցում լուրեր տարածվեցին Սյունիքի մարզի Տեղ խոշորացված համայնքի՝ Ադրբեջանի հետ սահմանակից հատվածից հայ կոմբայնավարի գերեվարման մասին։ Քանի որ լուրերը հակասական էին՝ մեկը խոսում էր գերեվարելու, մեկ ուրիշը՝ ադրբեջանցիների կողմից նախազգուշացման մասին, որոշեցինք զրուցել Տեղ խոշորացված համայնքի ղեկավար Ներսես Շադունցի հետ:
– Պարոն Շադունց, ի՞նչ իրավիճակ է այս պահին, արդյո՞ք  կարգավորվեց կոմբայնավարի հետ կապված միջադեպը։
– Դեպքը պատահել է հունիսի 19-ի ժամը 10-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Տեղ գյուղի Շպկի կոչվող դաշտամասում. բնակիչներն ահազանգել են, որ մե՛ր կոմբայնը մե՛ր տարածքում աշխատելիս է եղել, երբ ադրբեջանցի զինվորականները կանգնեցրել են կոմբայնը եւ պնդել, թե տեխնիկան 10 մ հատել է սահմանը։ Միջադեպի մասին տեղյակ եմ պահել բանակային կորպուսի հրամանատարին, սահմանապահ զորքերի հրամանատարին, նաեւ խաղաղապահ զորքերի հրամանատարին: Մինչեւ երեկոյան 16։30-ը ընթացել են բանակցություններ եւ հարցը լուծել ենք՝ սահմանի մոտավոր գծանշմամբ, քանի որ սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանք որեւէ գերատեսչության կողմից դեռեւս չի կատարվել։ Մեր վարելահողն ավարտվում է ձորակով, որը դեռեւս խորհրդային տարիներին համարվում էր սահման, բայց ադրբեջանցիները պնդում են, թե ձորակից դեպի Հայաստանի կողմ 10 մետր եւս ադրբեջանական է։
– Պարոն Շադունց, կոմբայնավարի գերեվարման մասին տարաբնույթ տեղեկություններ կան կոմբայնավարը գերեվարվե՞լ է, թե՞ ոչ...
–Չի՛ գերեվարվել ադրբեջանցիները կոմբայնը կանգնեցնելուց հետո կոմբայնավարից պահանջել են իրենց հետ անցնել ադրբեջանական կողմ՝ սահմանախախտման վերաբերյալ բացատրություն տալու, կոմբայնավարը չի ենթարկվել նրանց պահանջին եւ մնացել է հայկական տարածքում։
Մենք շատ օպերատիվ ենք արձագանքել եւ կարճ ժամանակում հասել դեպքի վայր, պահանջել ադրբեջանցիներից՝ նախ դուրս գալ հայկական հատվածից եւ բանակցությունները շարունակել «սահմանագծին»։ Եվ նրանք ստիպված են եղել կատարել այդ պահանջները: