Ադրբեջանը չի թաքցնում, որ ձգտում է ամբողջությամբ ոչնչացնել հայերին. The National Interest
Մեկ տարի առաջ ադրբեջանական զինուժը դաժան ռազմական գործողություն սկսեցին Լեռնային Ղարաբաղում, որը հաշված օրերի ընթացքում դուրս մղեց 120 հազար հայերի, ովքեր հազարամյակներ շարունակ այդ տարածաշրջանը տուն են անվանել, գրում է The National Interest-ը։
«Բացի մի քանի պաշտոնական հայտարարություններից, միջազգային հանրությունը ոչինչ չի արել Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար։ Այժմ նա իր մեղքը քավելու եզակի հնարավորություն ունի:
Նոյեմբերի 11-ից 22-ը Ադրբեջանում կանցկացվի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսը (COP29), որը համաշխարհային առաջնորդների մասնակցությամբ ամենակարեւոր իրադարձությունն է՝ ուղղված կլիմայի փոփոխությանը: Մինչ Ադրբեջանը կօգտագործի համաժողովը՝ փորձելով սպիտակեցնել իր իմիջը և իրեն դրսևորել որպես տարածաշրջանում առաջատար, իրավապաշտպան համայնքը հնարավորություն է տեսնում վերջապես լույս սփռելու Ադրբեջանի ծայրահեղ նողկալի ռեժիմի վրա, որը շարունակում է ագրեսիա ծրագրել Հայաստանի դեմ և ծաղրել սեփական ժողովրդին։
COP29-ը կարող է ֆորում լինել մասնակից պետությունների համար, որպեսզի ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա՝ դադարեցնելու իր չարաշահումները, միաժամանակ նաև կոնկրետ ճանապարհ առաջարկելով իրենց հայրենիքից արմատախիլ արված բազմաթիվ մարդկանց համար:
2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը սկսեց 44-օրյա պատերազմը և վերահսկողության տակ վերցրեց Լեռնային Ղարաբաղի մի մասը։
Հողերի գրավումն անողոք էր։ Ադրբեջանական զորքերը ավերել են գյուղեր, խոշտանգել գերիներին, գլխատել հիվանդներին ու ծերերին։ Հրադադար հայտարարվեց, սակայն Ադրբեջանի դաժանությունը չէր դադարում։
Վերջերս մենք հրապարակեցինք 200 էջանոց զեկույց մեր հետաքննված վայրագությունների մասին, այդ թվում՝ ծայրահեղ խոշտանգումների, սպանությունների, անհետացումների, դիակների խեղման և եկեղեցիների ու գերեզմանատների ավերման։