Անդրեյ Սինյակովը՝ Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն
2017թ. փետրվարի 3-ից «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությունը կգլխավորի տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Անդրեյ Անատոլեւիչ Սինյակովը:
Ծնվել է 1977թ. դեկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանի Դաշնության Սախայի (Յակուտիայի) Հանրապետության Ներյունգրի քաղաքում: Մասնագիտությամբ լեռնային ճարտարագետ է: 1995-2000թթ. սովորել եւ ավարտել է Յակուտիայի պետական համալսարանի Ներյունգրիի մասնաճյուղը: Նույն համալսարանում այնուհետեւ (2003-2007թթ.) ստացել է ինֆորմատիկ-տնտեսագետի մասնագիտություն:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է «Յակուտուգոլ» արտադրական միավորման «Ներյունգրիսկի» կտրվածքում՝ էքսկավատորավարի օգնական (2000-2001թթ.), իսկ 2001-2006թթ. զբաղեցրել է նույն մասնաճյուղի լեռնային աշխատանքների գծով առաջատար ճարտարագետի պաշտոնը, դարձել հարավյակուտական տարածաշրջանի մրցույթի դափնեկիր՝ 2005թ. «Տարվա լավագույն գիտական նախագիծ» անվանակարգում:
2007-2010թթ. գլխավորել է «Յակուտուգոլ» ԲԲ ընկերության տեխնիկական քաղաքականության ծառայությունը: Այնուհետեւ՝ 2010-2011 թվականներին, նույն ընկերության տեխնիկական տնօրենի տեղակալն էր, ապա՝ լեռնային աշխատանքների հեռանկարային զարգացման, տեխնոլոգիական եւ պլանավորման վարչության պետը: 2011-2014թթ. արդեն գլխավոր ճարտարագետի տեղակալն էր եւ տեխնիկական վարչության պետը, որից հետո նշանակվել է «Տեխստրոյկոնտրակտ» ընկերության տնօրեն: 2014 թվականից մինչ նոր նշանակումն Անդրեյ Սինյակովը Սախայի Հանրապետության (Յակուտիայի) արդյունաբերության եւ երկրաբանության նախարարի տեղակալն էր: Բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո՝ 2000 թվականից, արտադրական գործունեությունը համատեղել է գիտական եւ դասախոսական գործունեության հետ: 2004-ից մինչեւ 2014 թվականը «Լեռնային գործ» ամբիոնի վարիչն էր:
Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա:
«Սյունյաց երկիր»-ը շնորհավորում է Անդրեյ Սինյակովին՝ նշանակման կապակցությամբ, մաղթում հաջողություններ Սյունիքի մարզի եւ հատկապես Մեղրու տարածաշրջանի համար մեծ նշանակություն ունեցող ձեռնարկության ղեկավարման գործում: