Գորիսի Գուսան Աշոտի անվան մշակույթի կենտրոնում․ ցերեկույթ՝ նվիրված Հովհաննես Թումանյանին
Ամենայն հայոց բանաստեղծի՝ Հովհաննես Թումանյանի 154-րդ ամյակն է այս տարի։ Նրա ծննդյան օրը գիրք նվիրելու օրն է։ Հենց այս տոների առթիվ օրերս Գորիսի Գուսան Աշոտի անվան մշակույթի տանը միջոցառում էր կազմակերպվել։
Ներկա էին գրողներ՝ գլխավորությամբ Հայաստանի գրողների միության Սյունիքի մասնաճյուղի նախագահ Լևոն Սահակյանի, Գորիսի համայնքապետարանի հանրային կապերի, կրթության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության և սոցիալական հարցերի բաժնի աշխատակիցները՝ բաժնի պետ Արմինե Հովակիմյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև մանկավարժներ, գրադարանների ու մշակույթի տան աշխատակիցներ, և իհարկե, պարզապես ընթերցասեր մարդիկ։
Նշենք, որ թումանյանական միջոցառումների կազմակերպումը Գորիսի մշակույթի տան համար արդեն ավանդույթ է դարձել։ Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի աշակերտները մեծ գրողի բանաստեղծություններն ասմունքեցին, երգեցին նրա բառերի հիման վրա գրած երգեր․ աշակերտները հիացմունքով էին կարդում Թումանյան։
Ի դեպ, նրանք գրքի օրվա խորհրդով էլ՝ գրքեր ու պատվոգրեր նվեր ստացան։ Գրքեր նվեր ստացան նաև գրադարանների մշտական ընթերցողները։
Միջոցառման ընթացքում ներկաները Թումանյանի մասին պատմող տեսանյութ դիտեցին, նաև զրույց-քննարկում ունեցան։
Հայաստանի գրողների միության Սյունիքի մասնաճյուղի նախագահ Լևոն Սահակյանն իր խոսքում ընդգծեց գրքի և ընթերցանության կարևորությունը։
Գորիսի համայնքապետարանի հանրային կապերի ԿԳՄՍԵՍ բաժնի պետ Արմինե Հովակիմյանն էլ կարևորում է գրադարանների աշխատանքը, համագործակցությունը դպրոցների հետ, համատեղ միջոցառումների կազմակերպումը։ Նրա խոսքով մեր էությունն է լի Թումանյանով, նրա շնչով, ոգով, Թումանյան կարդալը բոլոր ժամանակների համար է։