Գորիսում մահացել է հայոց Արցախի նվիրյալներից ևս մեկը՝ Ռաֆիկ Հարությունյանը
2020 թ. Արցախյան պատերազմի ողբերգական ավարտից, նաև դրանից հետո, երբ կորցրինք մեր հազարավոր քաջորդիների, թվում էր, թե այլևս քարասիրտ ենք դարձել, թե մեր արցունքները չորացել են, և մեր հույզերն ու զգացմունքները խամրել ընդմիշտ: Բայց ոչ, մարդկային ամեն մի կորուստ մեծ վիշտ է պատճառում ոչ միայն մերձավորներին ու հարազատներին, այլև ճանաչողներին, ընկերներին, գործընկերներին, քանզի յուրաքանչյուր ոք մի աշխարհ է այս մճճված-շփոթված աշխարհում: Մանավանդ, երբ այդ անձնավորությունն ապրած տարիներին կրողն է լինում մարդկային բարձր հատկանիշների, երբ վաստակած է լինում բարի անուն, երբ ազնիվ ու մաքուր ընկերությունը, բարեկամությունը ընդունած է լինում իբրև բարձր և անսակարկելի արժեք:
Այդպիսիններից էր Ռաֆիկ Հարությունյանը, ով (կյանքի 60-րդ տարում) մահկանացուն կնքեց փետրվարի 28-ին:
Գորիսյան (կորնիձորյան) ծագումով Ռաֆիկ Հարությունյանը վերջին մոտ քսան տարում (ընտանիքով) տեղափոխվել էր Արցախ և բնակվում էր Ստեփանակերտում:
Հավատում էր հայոց Արցախի հավերժական ու անվախճան երթին և ուզում էր մասնակցություն ունենալ մեր հայրենիքի սրբազան այդ հատվածի շենացմանն ու հզորացմանը:
Տունուտեղ դրեց, աշխատեց Արցախի Հանրապետության տնտեսության տարբեր ոլորտներում, իր հնարավորությունների չափով աջակից եղավ Արցախի պաշտպանության կազմակերպմանը:
Ռաֆիկ Հարությունյանը «Սյունյաց երկիր» թերթի ամենանվիրյալներից էր: Մեր ստեղծագործական խմբի արցախյան տասնյակ այցելությունների ժամանակ մեր ընկերակիցը և ուղեկիցն էր: Նրա առաջնորդությամբ ենք 2016-ի քառօրյայի ժամանակ եղել Մատաղիսում, Թալիշում, Եղնիկներում, Ակնայում, Ջաբրայիլում: Նրա առաջնորդությամբ ենք եղել (2016-ից առաջ և հետո) Արցախի պաշտպանության առաջնագծի գրեթե բոլոր տեղամասերում: 44-օրյա պատերազմի օրերին էլ ինքը մեզ դիմավորեց Ստեփանակերտում, երբ պետք է ճանաչված տաթևացիագետ Սուսաննա Գրիգորյանն Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին հանձներ Գրիգոր Տաթևացու «Գիրք հարցմանցը»: Վերջին անգամ էլ, երբ Ստեփանակերտում նյութեր էինք պատրաստում մեր պատմության և մշակույթի հավերժական առասպել Շուշիի վերաբերյալ (հատուկ համար հրատարակելու նպատակով), ինքը դարձյալ մեզ հետ էր:
Լավագույնս էր ճանաչում Արցախ աշխարհը, ծանոթ էր ամեն մի գյուղի, ամեն մի սրբավայրի, ամեն մի քարուքարափի, գիտեր նույնիսկ դաշտամիջյան ճանապարհների, արահետների յուրաքանչյուրի տեղը, նրան ճանաչում և հարգում էին բազում արցախցիներ:
Ռաֆիկ Հարությունյանը, սակայն, ապրեց այն ողբերգությունը, որ բաժին ընկավ շուրջ 120 հազար հայերի: 2023-ի սեպտեմբերին ինքն էլ այնտեղ թողեց տարիների իր վաստակով ստեղծածը, Արցախի հետ կապված իր երազանքներն ու ծրագրերը և բռնագաղթվող արցախցիների հետ հասավ Գորիս:
Մինչև կյանքի վերջին օրը մտքով Արցախում էր, հավատում էր, որ մի օր Արցախը կազատագրվի գերությունից, իսկ ինքը՝ ընտանիքով, կվերադառնա այնտեղ:
Այդ ընթացքում, մինչդեռ, նրա մոտ առաջացան լուրջ խնդիրներ՝ կապված առողջության հետ: Եվ հարազատների ու մերձավորների ջանքերն ի զորու չեղան փրկելու նրա կյանքը:
Այդպես էլ Ռաֆիկ Հարությունյանը հրաժեշտ տվեց երկրային կյանքին: