Ամիսներ առաջ կորոնավիրուսի համավարակը խլեց Կապանի երևելի երաժիշտներից մեկի՝ Արթուր Մովսիսյանի կյանքը: Կոլորիտային անձնավորություն էր մաեստրոն (ինչպես մտերմաբար նրան անվանում էին շրջապատում)՝ օժտված հումորի նուրբ զգացումով, որևէ հետաքրքիր միտք հայտնելու համար ձեռքը գրպանը չէր տանում: Նրա հետ զրուցելիս ոչ մեկին առանց մի նոր անեկդոտ պատմելու բաց չէր թողնում: Երաժշտության նվիրյալ էր, ֆլեյտահարների մի քանի սերունդ է դաստիարակել: Նաև դասավանդում էր բլոկֆլեյտա, կլառնետ, շեփոր, մաեստրոյի սաները միջազգային և հանրապետական մրցույթներից վերադառնում էին դափնեկրի և մեդալակրի կոչում նվաճած, մշտապես ակտիվ մասնակցություն են ունեցել քաղաքում կազմակերպվող մարզամշակութային միջոցառումներին:
Ապրիլի 28-ին Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցում տեղի ունեցավ Արթուր Մովսիսյանին նվիրված հուշ-երեկո: Նախ՝ կրթօջախի տնօրեն Գայանե Հարությունյանը ներկայացրեց Արթուր Մովսիսյան մարդուն և երաժշտին, ապա բացեց հուշատախտակը՝  տեղեկացնող, որ 1984-2021 թվականներին այդ դասարանում աշխատել է Արթուր Մովսիսյանը:
Այնուհետև ներկաները տեղ զբաղեցրին դպրոցի դահլիճում, որտեղ մենահամերգով հանդես եկավ կրթօջախի շրջանավարտ, միջազգային և հանրապետական մրցույթների դափնեկիր, նրա լավագույն սաներից Վազգեն Սարգսյանը (հանդիսավար և նվագակցող՝ Էմմա Աղայան): Պատանի ֆլեյտահարը հնչեցրեց արտասահմանցի և հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ հավաստելով, որ բարձրակարգ երաժիշտ դառնալու ճշմարիտ ճանապարհին է: Ի դեպ, նա մենահամերգին հանդես եկավ Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի նվիրած լավորակ հնչողություն ունեցող ֆլեյտայով: Հանդիսականն անկասկած տպավորված էր և ջերմությամբ ընդունեց երաժշտի կատարումները, նաև հետագա հաջողություններ մաղթեց, քանզի Վազգենը պատրաստվում է բարձրագույն երաժշտական կրթություն ստանալ:
Իսկ հուշ-երեկոն ուշագրավ էր նրանով, որ էկրանից հնչեցին Արթուր Մովսիսյանի կատարումներից, նաև գործընկերոջ մասին հուշեր պատմեց և նրա մարդկային ու մասնագիտական արժանիքները ներկայացրեց Սանկտ Պետերբուրգում բնակվող և ստեղծագործող ֆլեյտահար Սասուն Առաքելյանը:
Մենահամերգի ավարտից հետո կրթօջախի նախկին տնօրեն Վարդան Քոչարյանը և Կապանի համայնքապետի տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը համոզմունք հայտնեցին, որ Վազգենը և մաեստրոյի մյուս սաները կշարունակեն երաժշտական կրթությունը բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում և վերադառնալով հայրենի քաղաք՝ կշարունակեն իրենց ուսուցչի կիսատ թողած գործը…
Իսկ ամենավերջում դպրոցի տնօրեն Գայանե Հարությունյանը երախտագիտություն հայտնեց հուշ-երեկոյի մասնակիցներին և հյուրերին: