Եթե թիկունքում գտնվողները մտածում են կռվող մարտիկների մասին, նրանց խիզախության եւ հերոսության կոչում, ապա ճակատի զինվորի խոհերն ու ապրումները թիկունքի մասին են լինում: Հիշո՞ւմ եք սյունեցի մեծ բանաստեղծի խոսքը՝ գրված ճակատում «Ես ձեր բախտն եմ սիրով կռում», կամ՝ «Կմեռնեմ, միայն դու դարերում ազատ խշշաս... »: Կամ հանրահայտ «Մարտիկի երգը»՝ զինվորի խոհերի մասին...
Թվում էր, թե դրանք եւ նմանատիպ մյուս գործերը ստեղծվել են այն հեռավոր տարիների համար, երբ մեր հայրերն էին պատերազմում, բայց...
Ապրիլի 9-ին զորամասերից մեկը «վայելում» էր հրադադարը...
Զինվորներից ոմանք արագ քայլերով ինչ-որ հանձնարարություն էին կատարում:
Մի քանի հոգի, առանձին կանգնած, զրուցում էին կապավորների մասնագիտական բարձր կարողությունների մասին:
Գնդապետ Ալեքսանդր Ցականյանը, ով ժամանակին Գորիսի եւ Սիսիանի զորամասերի հրամանատարն էր, կանգնած էր հրազենով եւ մեզ ու մի քանի զինվորականի բացատրում էր հայոց բանակի զինվորական հանդերձանքի առանձնահատկությունները:
Վրաններից մեկի մոտ դրված «ծանրաբեռ» սեղանին մոտենում էին տղաները եւ ոտքի վրա «նշում» ինժեներական ծառայության ավագ սպա, կապիտան Աղաջան Մնացականյանի (Աղաս) ծննդյան օրը:
Ապրիլի 9-ին Աղասը դարձել էր 52 տարեկան:
Ծագումով լոռեցի կապիտանը մասնակցել է նաեւ 1990-ականների Արցախյան պատերազմին եւ հատկապես Հադրութի Մելիքաշեն (Մելիքջանլու) գյուղի համար մղված կռիվներին: Այն ժամանակ կամավորական էր:
1994-ի զինադադարից հետո ընտրեց զինվորականի մասնագիտությունը եւ որպես պայմանագրային ծառայության անցավ կազմավորվող ազգային բանակում:
Արցախյան պատերազմի ներկա փուլում նա կրկին առաջնագծում է՝ ինժեներական ծառայության ավագ սպայի կարգավիճակով:
- Ծնունդդ շնորհավոր, պարոն կապիտան, ամենաբարի մաղթանքները Ձեզ:
- Շնորհակալ եմ:
- Տիկինդ, երեխաներդ հասցրե՞լ են շնորհավորել:
- Դեռ չեն խոսել... Սպասում եմ, հավանաբար կապվելու դժվարություն կա՝ հասկանում եմ, իրենք էլ այնտեղ կնշեն՝ տանը:
- Ի՞նչ տարբերություն եք նկատում 1990-ականներին կռվող ազատամարտիկների եւ այս օրերի կամավորականների միջեւ:
- 20-25 տարի է անցել... Շատ բան է փոխվել, բայց մի բան նույնն է մնացել՝ ոգին, հայ զինվորի, կամավորականի վճռականությունը: Ոգեւորված եմ հատկապես 18-20 տարեկան զինվորների պահվածքով, որը մեկ բառով կարող եմ բնութագրել՝ հերոսականություն:
... Աղաջան Մնացականյանի ծննդյան օրը յուրահատուկ նշող զինակից ընկերները ոչ միայն շնորհավորում ու մաղթանքներ էին հղում, այլեւ կատակում, սրամտում:
Քիչ անց, սակայն, հրամանատարական վրանի մուտքում հերթապահող զինվորի խրոխտ կանչն է լսվում՝ «Բոլոր սպաներին՝ շտապ ներկայանալ հրամանատարին»: