Ռուբեն Վարդանյանը ոչ մի կապ չունի Ռուսաստանի հետ․ Լավրով
Ռուբեն Վարդանյանը (Արցախի պետնախարար-խմբ.) ոչ մի կապ չունի Ռուսաստանի հետ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ամփոփելով իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպման արդյունքները։
«Մենք բոլորս պետք է ելնենք նրանից, որ իրավիճակը բազմակողմանի է, բոլոր ներգրավված կողմերի (ադրբեջանական, հայկական, ղարաբաղյան  եւ ռուսական) հասարակական կարծիքը նույնպես կարեւոր է։ Առավել եւս, որ տարբեր աղբյուրներից, չեմ կոնկրետացնի՝ որ աղբյուրներից, անընդհատ կշտամբանքներ են հնչում՝ ուղղված ռուս խաղաղապահներին, որոնք աշխատում են շատ բարդ պայմաններում։ Հաշվի առնելով ե՛ւ այս, ե՛ւ մյուս, ե՛ւ  երրորդ կողմից մշտապես հնչող պահանջները,  պետք է խստորեն առաջնորդվել եռակողմ պայմանավորվածություններում ամրագրված ընթացակարգերով։
Այս ամբողջ խնդիրը ժառանգվել է առաջին հերթին Խորհրդային Միությունից, բայց այսօրվա դրությամբ այդ ժառանգությունը վճռորոշ կերպով որոշվում է Խորհրդային Միության փլուզմամբ։ Հանքերը, որոնց մասին խոսվում է, գործում են խորհրդային տարիներից։ Այլ կերպ ասած, այնտեղ խորհրդային տարիներին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն ադրբեջանական ԽՍՀ-ի մաս էր կազմում, ձեռնարկություններ էին աշխատում, բայց հիմա դրանք, ըստ երեւույթին, վերածվել են գործարարների, որոնք, ինչպես հասկանում եմ, մինչեւ հիմա այնտեղ են գտնվում։ Այսինքն՝ սա ժառանգված խնդրի մի մասն է, եւ այն վերջնականապես լուծել, իհարկե, կարելի է միայն խաղաղության պայմանագիր կնքելով եւ իրավական այս հարցում համարձակ կետ դնելով։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ պետք է անգործ մնալ, եւ, ինչպես նշեց Ջեյհուն Ազիզովիչը,  մի քանի շաբաթ առաջ ռուս խաղաղապահների միջնորդական ջանքերի շնորհիվ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Ղարաբաղի տարածքում գտնվող հանքերից մեկը բնապահպանների խմբի այցելություն կազմակերպել։ Ցավոք, այդ պայմանավորվածությունը ձախողվել է, բայց ոչ ադրբեջանական կողմի, ոչ էլ ռուս խաղաղապահների մեղքով․․․Հաղորդվել է, որ ԼՂ ղեկավարությունը չի ցանկանում ներկա պահին ընդունել նման պատվիրակություն։ Ես չգիտեմ՝ ով է ներգրավված դրանում։ Ջեյհուն Ազիզովիչը հիշատակեց պարոն Վարդանյանի անունը։ Նա ոչ մի կապ չունի Ռուսաստանի հետ․․․Ռուսական իշխանությունը որեւէ կապ չունի պարոն Վարդանյանի հետ։ Նրա խնդրանքով օրերս ստորագրվել է նախագահի հրամանագիրը, նա այլեւս ՌԴ քաղաքացի չէ։ Եվ մենք ԼՂ մեկնելու եւ այնտեղ որեւէ քաղաքական կյանքի մասնակցելու նրա որոշման հետ որեւէ կապ չունենք եւ չենք պատրաստվում ունենալ։ Բայց եւս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ կարեւորն այն մնացած հարցերի լուծումն է, որոնք գալիս են դեռեւս խորհրդային տարիներից։ Եվ երբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մեր գործընկերները հանդիպեցին Պրահայում, այնուհետեւ Վաշինգտոնում, նրանք հայտարարություններ ընդունեցին։ Ի դեպ, դա նույնպես տեղի ունեցավ Բաքվի հասցեին Երեւանի պահանջների ֆոնին, սակայն դա չխանգարեց հայ նախարարին մեկնել Պրահա, Բրյուսել եւ Վաշինգտոն եւ զբաղվել կոնկրետ աշխատանքով՝ առանց նախապայմանների․․․Բայց այդ փաստաթղթերում, ըստ իս՝ առաջին անգամ, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի անունից Պրահայում ամրագրվեց, որ խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ աշխատանքը կհենվի մի շարք առանցքային սկզբունքների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ 1991թ․ Ալմա Աթայի հռչակագրի վրա։ Այդ մասին եւս այսօր խոսել ենք, եւ ես պարզապես այլ խոչընդոտներ չեմ տեսնում՝ վերջապես խաղաղության պայմանագրին պրոֆեսիոնալ կերպով պատրաստվելու համար»,-ասել է Լավրովը։