Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության աջակցությամբ ՀՀ–ում ֆինանսավորվող ՄԱԿ-ի կառույցների նախագծերի մասին
Մեր երկրների երկկողմ համագործակցության մեծաքանակ ձևաչափերից մեկը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի գծով համատեղ աշխատանքը:
Հայաստանի Հանրապետոության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ փոխգործակցությամբ և Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսական աջակցությամբ իրագործվում են ՄԱԿ-ի ծրագրերը՝ ուղղված ինչպես Հայաստանի բնակչության առանձին սոցիալական խմբերի, այնպես էլ Հանրապետության տնտեսության տարբեր ճյուղերի աջակցությանը:
ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) գծով Ռուսաստանը ֆինանսավորում է 9,7 մլնԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ նախագծեր.
• 2020 թվականի մարտ – «Աջակցություն ներառական տնտեսական զարգացմանը Հայաստանի Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի սահմանամերձ շրջաններում» նախագծի մեկնարկ (բյուջեն՝ 2.8 մլն ԱՄՆ դոլար)
• 2021 թվականի մարտ – «Հայաստանի գյուղական շրջանների սոցիալ-տնտեսական դիմակայունության վերականգնումն ու ամրապնդումը» ծրագրի մեկնարկ (բյուջեն՝ 1.7 մլն ԱՄՆ դոլար)
• 2021 թվականի հուլիս – «Հետկոնֆլիկտային վաղ վերականգնումն ու դիմակայնունությունը Հայաստանում» ծրագրի մեկնարկ (բյուջեն՝ 3.2 մլն ԱՄՆ դոլար);
• 2022 թվականի ապրիլ – «Հայաստանի մարզերում երիտասարդների զբաղվածության և եկամտի ստացման հնարավորությունների ապահովում» նախագծի մեկնարկ (բյուջեն՝ 2 մլն ԱՄՆ դոլար)
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ-ՅՈՒՆԻՍԵՖ) մանկական հիմնադրամի գծով 2020 թվականի հունվարին մեկնարկել է «Հայաստանում ներառական զարգացման և հավասարազոր մասնակցության համար ծառայությունների ոլորտի հզորացում» հաշմանդամություն ունեցող անձանց բազային ծառայությունների մատուցման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված նախագծի իրականացումը՝ 3 մլն ԱՄՆ դոլար բյուջեով:
Պարենի համաշխարհային ծրագրի գծով 2010 թվականից հաջողությամբ իրականացվում է «Կայուն դպրոցական սննդի զարգացում» նախագիծը, այն նպատակ ունի ստեղծել միջնակարգ ուսումնական հաստատություններում տաք սննդի տրամադրման մեխանիզմ և այն աստիճանաբար փոխանցել ՀՀ Կառավարության բալանսին: Նախագծի ընդհանուր բյուջեն՝ 25 մլն ԱՄՆ դոլար:
Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության արդյունաբերության զարգացման (ՅՈՒՆԻԴՕ) գծով հաջողությամբ իրականացվում է «Հայաստանի արդյունաբերության` արտահանման ուղղվածություն ունեցող ոլորտների մրցունակության բարձրացումն արդիականացման և դեպի շուկաներ մուտքի ընդլայնման հաշվին» ծրագիրը: Երրորդ փուլի ֆինանսավորման ծավալը՝ 2020 թվականի հունվարից մինչև 2024թ. հունվար, կազմում է 2,2 մլն ԱՄՆ դոլար:
Одним из многочисленных форматов двустороннего сотрудничества наших стран является совместная работа по линии ООН. Во взаимодействии с Министерством территориального управления и инфраструктуры Республики Армения и при финансовой поддержке Российской Федерации реализуются программы ООН, направленные как на поддержку отдельных социальных групп населения Армении, так и различных отраслей экономики Республики.
По линии Программы развития ООН (ПРООН) Россия финансирует проекты общей стоимостью в 9,7 млн долл. США:
•  март 2020 года – старт проекта «Содействие инклюзивному экономическому развитию в приграничных районах Гегаркуникской и Вайоцдзорской областей Армении» (бюджет в 2,8 млн долл. США);
•  март 2021 года – начало программы «Социально-экономическое восстановление и укрепление устойчивости сельских регионов Армении» (бюджет в 1,7 млн долл. США);
•  июль 2021 года – запуск программы «Постконфликтное раннее восстановление и устойчивость в Армении» (бюджет в 3,2 млн долл. США);
•   апрель 2022 года – старт проекта «Обеспечение занятости и возможностей получения дохода для молодежи в регионах Армении» (бюджет в 2 млн долл. США).
По линии Детского фонда Программы развития ООН (ПРООН-ЮНИСЕФ) в январе 2020 года началось осуществление проекта по повышению эффективности предоставления базовых услуг для людей с ограниченными возможностями «Укрепление сектора услуг для равноправного участия и инклюзивного развития в Армении» с бюджетом в 3 млн долл. США.
По линии Всемирной продовольственной Программы с 2010 года успешно реализуется проект «Развитие устойчивого школьного питания», нацеленный на создание механизма предоставления горячего питания в средних учебных заведениях и постепенную передачу его на баланс Правительства Армении. Бюджет проекта составляет более 25 млн долл. США.
По линии Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) успешно реализуется программа «Повышение конкурентоспособности экспортно-ориентированных отраслей промышленности в Армении посредством модернизации и расширения доступа к рынкам». Объем финансирования третьей фазы проекта с января 2020 г. по январь 2024 г. составляет 2,2 млн долл. США.