Թուրքիան դատապարտել է Եվրախորհրդարանի որոշումը Ղարաբաղի վերաբերյալ
Արտաքին գործերի նախարարությունը գրավոր հայտարարություն է հրապարակել Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված «Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի հարձակումից հետո և Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքները Հայաստանին» վերնագրով որոշման վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված «ոչ պարտադիր որոշումը» «անպատասխանատվության, նախապաշարմունքների, կողմնակալության և անտեղյակության խորհրդանիշ» է, և ավելացվել է. «Մենք դատապարտում ենք այս որոշումը, որը հիմնված է մի խումբ պոպուլիստ և խտրական եվրախորհրդարանականների՝ մեր երկրին ուղղված հռետորաբանության վրա, որոնք տարիներ շարունակ հետապնդում են Թուրքիայի դեմ անհիմն մեղադրանքներով ևպնդումներով լի որոշումներ»։
Հայտարարության մեջ «Եվրոպական քաղաքականությունը, որտեղ աստիճանաբար ուժգնանում են պոպուլիզմը, ռասիզմը, իսլամաֆոբիան, մուլտիկուլտուրալիզմը և հակաինտեգրումը, իր ամբողջ ավելցուկով բացահայտվում է Եվրախորհրդարանում իր ներկայիս կազմով: Ներկայիս Եվրախորհրդարանը, որի պաշտոնավարման ժամկետը կլրանա: շուտով կառուցողական և ներառական է, հավատարիմ ԵՄ հիմնարար արժեքներին»: «ԵՄ-ի ապագայի համար մեր ցանկությունն է, որ այն ունենա խելամիտ և առողջ ներկայացուցիչներից բաղկացած նոր կազմ»:
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ Թուրքիան ինտենսիվ ջանքեր է գործադրում Հարավային Կովկասում մշտական ​​խաղաղության, կայունության և բարգավաճման հաստատման համար, և որ Թուրքիան իրականացնում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը՝ կոնկրետ ներդրում ունենալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում։ և հակամարտությունների և հումանիտար ճգնաժամերի բոլոր ոլորտներում, ներառյալ ուկրաինական պատերազմը: Նշվեց, որ այն մոբիլիզացրել է իր բոլոր միջոցները միջազգային իրավունքի շրջանակներում խաղաղություն, եղբայրություն և ընդհանուր շահեր հաստատելու համար, և որ այն «հիմնարար դերակատար է, որի կշիռը և ջանքերն ապավինում են» նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ։
Հայտարարության մեջ ասվել է․ «Մենք համակարգային թուլություն ենք համարում, որ նման անպատասխանատու տեքստերը, որոնք ոչ ոք հաշվի չի առնում, բայց կգրավեն մարգինալ հատվածների ուշադրությունը, կարող են մեր առաջ դրվել որպես ԵԽ որոշում, և մենք դրանք լուրջ չենք վերաբերվում։