Վերին Լարսին այլընտրանք կարող է լինել Փոթի-Կովկասը, իսկ աբխազական երկաթգծի բացումը լիարժեք այլընտրանք չէ. TCRC ղեկավար
Հայաստանում և Վրաստանում քաղաքական նոր իշխանությունների ձևավորումից հետո պարբերաբար խոսվում է Վերսին Լարսին այլընտրանք ստեղծելու բանակցությունները վերաիմաստավորելու մասին:
Tert.am-ի հետ զրույցում Տրանսպորտային միջանցքի հետազոտության կենտրոնի (TCRC) ղեկավար Պաատա Ծագառեիշվիլին ասաց, որ Լարսը շրջանցելու առնվազն 3 այլընտրանքային ճանապարհ կա:
«Դժվար է ասել՝ բանակցությունները կվերաիմաստավորվեն, թե ոչ, որովհետև Լարսում ամեն ինչ նորմալ է` բացի կլիմայական պայմաններից: Ճանապարհները լավն են, կարգի բերված են, միայն եղանակային պայմանների պատճառով է, որ առաջանում են խնդիրներ: Հիմա կառուցվում է թունել, որը ավելի հեշտ կդարձնի փոխադրումները»,- նշեց Պ. Ծագառեիշվիլին:
Վրացի փորձագետը նշեց, որ Լարսը կարելի է շրջանցել Աբխազական երկաթգծի, Կովկաս-Փոթի երթուղու կամ Հարավային Օսիայով անցնող ճանապարհի շնորհիվ:
«Այս 3 երթուղիներից, իմ կարծիքով, Հայաստանի համար առավել արդյունավետ է Փոթի-Կովկաս-Երևան ճանապարհը: Ռուսական երկաթգիծը 50 տոկոս զեղչ է տրամադրում, կան բոլոր նախադրյալներն այս ուղությունը ակտիվացնելու համար»,- մանրամասնեց Պաատա Ծագառեիշվիլին:
Իսկ Աբխազական երկաթգծի բացումը, ըստ փորձագետի` կարող է լինել միայն քաղաքական կամքի դրսևորման արդյունք: «Աբխազական երկաթգիծն առաջին հերթին Աբխազիային է պետք, որովհետև նրանք ողբերգական տնտեսական վիճակում են: Աբխազիայով բեռների փոխադրումը օգտակար կլինի առաջին հերթին Աբխազիային: Հայաստանն էլ օգուտներ կունենա այս երկաթգծի բացումից, Ռուսաստանն էլ, բայց Վրաստանի համար սա եկամտաբեր չի լինի, առանց այս երկաթգծի էլ Վրաստանը «կապրի»»,- նշեց Ծագառեիշվիլին:
Փորձագետը նկատեց, որ Աբխազական երկաթգիծը Վրաստանի համար եկամտաբեր կլինի միայն այն դեպքում, եթե բեռների փոխադրումը տարեկան կտրվածքով հասնի 8 միլիոն տոննայի, բայց ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո «դա իրատեսական չէ»: Տարեկան փոխադրումը, նրա խոսքով, կարող է հասնել առավելագույնը 2-ից 3 տոննայի:
«Ես Աբխազական երկաթգծի բացումը չեմ գնահատում որպես լիարժեք այլընտրանք Վերին Լարսին: Իսկ Փոթի-Կովկասը շատ լավ տարբերակ է բոլորի համար: Հարավային Օսիայի ճանապարհի բացումը բացառապես քաղաքական խնդիր է»,- հավելեց նա: