Գորիս-Սիսիան մայրուղին բաց է երթեւեկության համար. փորձություններով լի ժամերն անցյալում են
Մ-2 մայրուղու Գորիս-Սիսիան հատվածում (Սդղի գյոլի խաչմերուկից մինչեւ Հարժիսի խաչմերուկ) հունվարի 30-ին ստեղծված լարված իրավիճակն ինչ-որ չափով մեղմացավ հունվարի լույս 31-ի  գիշերվա ժամը 2-ի սահմաններում:
Այդ ժամանակ ավարտին հասցվեց ձյունածածկույթի տակ մնացած մեքենաներից մարդկանց դուրս բերումն ու տարհանումը եւ նրանց տեղավորումը Գորիսի հյուրանոցներում:
Հաջողվել էր նաեւ ձյունազանգվածի տակ մնացած մեքենաների մի մասը դուրս բերել մայրուղու կամ մոտակա դաշտերի անցանելի տեղեր:
Փրկարար աշխատանքներն իրականացնում էին Գորիսի ճանապարհաշինարարները, ԱԻՆ-ի Գորիսի կառույցի  ծառայողները, ճանապարհային ոստիկանության ներկայացուցիչները:
Ոտքի էին հանվել նաեւ ՀՀ ԶՈՒ բանակային 1-ին կորպուսի համապատասխան ծառայությունները:
Օգնության էին հասել ՌԴ զինվորականները, որ տեղաբաշխված են Գորիսում:
Հունվարի 30-ի եւ լույս 31-ի գիշերվա աշխատանքների ամենագնահատելի արդյունքն այն էր, որ որեւէ մարդ չէր մնացել ձնաբքի հորձանուտում եւ որեւէ մեկի կյանքին ու առողջությանը վնաս չէր պատճառվել:
Հունվարի 31-ին Մ-2 մայրուղու այդ հատվածը մաքրելուն եւ անցանելի դարձնելուն միտված աշխատանքները շարունակվում էին նույն ռիթմով ու ընդգրկումով, ինչ-որ նախօրեին էին կատարվում:
Ինչպես հունվարի 30-ի երեկոյան եւ հունվարի լույս 31-ի գիշերը, այսօր նույնպես աշխատանքները տեղում համակարգում էր Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը:
Այսօր էլ մրրիկը շարունակվում էր նույն ուժգնությամբ, բայց եւ դաշտերում ու մերձակա սարերում այլեւս ձյուն չէր մնացել, ինչը հնարավորություն էր տալիս որոշակիորեն մաքրել ճանապարհը եւ ձյունածածկույթի տակից դուրս բերել մեքենաները:
Ժամը 16-ի դրությամբ մեքենաները, թեեւ  դժվարությամբ, երթեւեկում էին նաեւ դաշտային ճանապարհներով, որ բացվել էին անցած գիշեր, ինչը հնարավորություն էր տալիս նվազեցնել մեքենաների կուտակումները:
Ժամը 18-ի դրությամբ մեքենաների հոսքը, կարելի է ասել ամբողջապես, տեղափոխվել էր Մ-2 մայրուղի:
Այդուհանդերձ, օրվա ընթացքում ճանապարհային ոստիկանները Գորիսից խումբ-խումբ էին մեքենաները բաց թողնում, որպեսզի նոր կուտակումներ չառաջանան մայրուղում: Իսկ Երեւանից եկող մեքենաները ժամանակավորապես Գորիս քաղաք էին մտնում ոչ թե գործող մայրուղով, այլ նախկին՝ շրջանցող ճանապարհով, ինչը հնարավորություն էր տալիս ապահովել երկկողմանի երթեւեկություն:
Վերջին երկու լարված օրերը, կարծեք, հետեւում են մնացել: Սակայն ձմեռն առջեւում է, եւ, հիշելով նախորդ տարիների դասերը, Եռաբլրում կարող են կրկնվել նման ճգնաժամային իրավիճակներ:
Հենց այդ հանգամանքը նկատի ունենալով էլ Սյունիքի մարզպետը մեզ տեղյակ պահեց, որ հանրապետության համապատասխան գերատեսչությունների հետ արդեն իսկ միջոցառումներ են ձեռնարկվում՝ Մ-2 մայրուղու այդ հատվածում հնարավոր ճգնաժամային իրավիճակներից ավելի օպերատիվ եւ անվնաս  դուրս գալու համար:
Դե իսկ չենք կարող երախտագիտության խոսք չուղղել Գորիսի ճանապարհաշինարարներին (տնօրեն՝ Հարություն Ոսկանյան), Գորիսի փրկարարներին, ճանապարհային ոստիկաններին, 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարությանը եւ ռուս զինվորականներին՝ արհավիրքի ժամանակ համատեղ գործելու եւ հարյուրավոր մարդկանց ծանր իրավիճակից անվնաս դուրս բերելու ու տարհանելու  համար: