Մարտերը թեժանում էին Հայաստանի հյուսիսարեւելյան շրջանում: Օգնել էր պետք, զենք ու զինամթերք, սնունդ ու հագուստ էր պետք երկրապահ ջոկատներին:
Հանրապետությունում խիզախի անուն վաստակած ֆիդային հատուկ հանձնարարություն ստացավ` գաղտնի կերպով բեռներ հասցնել Մեղրի- Իջեւան երթուղով…
Այդ ուղին անցնում էր հարազատ տան մոտով, ու մեկ-մեկ գիշերներն Արթուրն այցի էր գնում հարազատներին: Սքեմավոր մայրը, որ վերջին տարիներին շատ հարազատներ էր կորցրել, աղոթում էր որդու հաջողության համար եւ երբեմն էլ հանդիմանում նրան` ավելի համարձակության եւ անկոտրում կամքի համար` չմոռանալով շշնջալ ականջին. «Զգույշ եղիր, բալա՛ս, վտանգավոր է քո գործը…»:
– Եղավ, մայրի՛կ, եղավ, սրբորեն կկատարեմ քո պատգամները, – կատակեց Արթուրը եւ այդ գիշեր ընկերների հետ ճանապարհ ընկավ:
Հայրենի օջախում վերջին կատակն էր: Ի՞նչ իմանար, որ հետադարձ չի լինելու, իրեն հատուկ կատակներով չի ուրախացնելու եղբոր բալիկներին, հորն ու մորը, քույրերին եւ ավագ եղբայր Ռոմիկին:
Ի՞նչ իմանար, որ վահանի վրա են բերելու իրեն` Արթուրին:
Մռայլ էր հուլիսյան գիշերը… ամպրոպ, կայծակ, եւ այն, որ խորհրդային բռնապետների որոշմամբ զինաթափ պետք է անեին հային, այո՛, միայն հային, որ ազատության դրոշ է պարզել, որ ինքնուրույնություն է պարզում, որ ազատ ապրելու ճամփա է բացում: Օ~, ինչքան դառն եղավ այդ ազատությունն… ամենուր խուզարկություն, ամենուր լպիրշ պիտակներ` էքստրիմիստ… նացիոնալիստ… խառնակիչ… պահանջատեր (Արցախ ու Նախիջեւան… եւ անգամ` Արեւմտահայաստան): Հսկողություն ճամփաներին, ջարդեր Զվարթնոցում ու երեւանյան հրապարակներում, սահմանամերձ գյուղերում ու քաղաքներում:
Արթուրը մտատանջության մեջ էր: «Վիլիս» մեքենան տնքում էր բեռան տակ, բայց ավելի շատ տնքում էին երկրապահ ջոկատի տղաներն Իջեւանում: Զենք չկար, օգնությունը` քիչ, վտանգը ամենուր:
– Դեհ, քեզ տեսնեմ, Արթու՛ր տղա… Կեռմանները քեզ համար չեն, սուլոցները չես լսում, ճամփադ բաց է… Հասի՛ր, քեզ են սպասում:
Գեղատեսիլ, բայց մռայլված Գեղամա ծովի ավազանն է: Սլանում է Արթուրն իր «Վիլիսով»` ժամ առաջ տեղ հասնելու, օգտակար բեռը տալու ընկերներին:
Լեռնանցքի բազում կեռմանները հաղթահարելով եւ, իհարկե, որոշակի կարգ ու կանոն (կասեցման միտում) խախտելով` կանգ առավ հարթավայրի ճամփի արգելափակոցի մոտ:
– Ովքե՞ր եք, ու՞ր եք գնում, – մեքենային մոտեցավ պարետային «օրինապահ» ենթասպան եւ պահանջեց իջնել մեքենայից եւ հետեւել իրեն:
– Ի՞նչ է պետք, – մեքենան արգելակեց Արթուրը եւ իջավ: – Գնում ենք այնտեղ, ուր մեզ են սպասում, - կազատենք ճանապարհը: